| JohnSeed a întrebat:

Voi da funda daca imi dati un raspuns cu adevarat de ajutor. Sunt in clasa a VIII-a si dupa cum toti stim anul asta am Evaluarea Nationala. La scoala am o profesoara de matematica foarte foarte slaba. Nu ne preda nimic cum trebuie si absolut nimeni nu intelege, pentru ca nici macar nu se oboseste sa explice majoritatea lucrurilor. Am dat recent simularea, si am gresit foarte mult as putea spune. Nu ma intelegeti gresit, nu am luat nota foarte mica. Am primit rezultatele mai repede si am luat 7.2 (Sa zic 7.5, 0.3 a fost scazut din cauza unei greseli chiar tampite din vina profesoarei cu care fac in particular pentru ca mi-a dat o informatie gresita.) Eu fac de 2 ori pe saptamana pregatire la mate, dar nu e destul pentru ca sunt tipul de persoana care nu intelege asa bine la matematica, geometrie mai exact. La algebra ma descurc foarte bine si la simulare am pierdut doar 0.2 la algebra. Mai multe sedinte de pregatire nu pot face, pentru ca efectiv nu am timp si pe deasupara ar costa si mai mult decat acum. Eu imi fac mereu toate temele, si de multe ori lucrez si 2 ore dupa scoala numai la mate, pentru ca primesc teme interminabile de la profesoara cu care fac in particular. Eu nu sunt "geniu matematic", dar arfi OK daca am avea o profesoara decenta la scoala. Problema e ca parintii, in special mama, imi fac viata un calvar din cauza chestiei asteia. Eu degeaba incerc sa le explic, pentru ca e ca si cum as vorbi cu peretii. Sincer nu mai vreau tipete si situatii de genul. Ce as putea face? In orasul de rahat in care traiesc (Suceava) sunt 2 licee care pot fi considerate bune, si jumatate din care intra sunt pe bani, deci mediile de admitere sunt undeva la 9-9.60. Ar mai fi un liceu la care se intra cu putin sub 9, dar parintii ma seaca la cap de nu mai suport.
Situatia e similara si la romana, cu profesoara nu facem nimic pentru ca e tipul de profa care nu face nimic in clasa pentru ca sa vina lumea la meditatii. Totusi, la romana ma descurc de mii de ori mai bine pentru ca pot zice ca inteleg mai usor si am o profesoara mai buna in particular.
Ironia sortii face ca eu am o minte mai matematica, la literatura nu ma pricep deloc si nu sunt artistic. Fac compuneri mai cliseice dar care merg si care primesc punctaj bunicel.
Ma ajutati va rog? Ce pot sa fac? Parintii acum ma vor forta sa fac la matematica toata ziua (aproape la propriu) si am si multe alte teme de la alte materii (primim FOARTE multe teme).
Parintii mei, in special mama sunt mereu nemultumiti si intotdeauna trebuie sa ma critice pentru ceva, de parca ar trebui sa fiu perfect si sa fac tot ce vor ei de dimineata pana seara. Pot sa va dau un exemplu foarte "proaspat". Cand am venit de la scoala marti (care este, de departe cea mai obositoare zi din spatamana), am lucrat in plus acasa 2 ore si ceva NUMAI LA MATEMATICA, fara sa luam in considerare celelalte teme si un proiect lung si aiurea la chimie. Tot timpul ma critica si rareori (aproape niciodata in ultima vreme) mai spun ceva pozitiv de mine, chiar daca notele mele sunt mari si foarte mari. Inca un exemplu ar fi unul si mai nou: intr-o zi am lucrat 2 ore si ceva in plus doar la mate (asta pe langa celelalte teme interminabile, evident) si cand am vrut ca seara la 9 si ceva sa mai stau si eu o ora sa ma relaxez mi-a fost reporsat ca nu lucrez deloc, ca o sa iau nota mica la examen si tot tacamul. Am incercat sa discut despre lucrurile astea de nenumarate ori, si de fiecare data ori s-a iscat o cearta de toata frumusetea, ori pur si simplu nu s-a rezolvat nimic.

Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Anaad a răspuns:

Draga Alext7, iti inteleg perfect starea. Probabil la intensitatea ei, dar si la atitudinea parintilor tai contribuie si presiunea examenului ce te asteapta. Oricat de ciudat o arata, iti vor doar binele. Probabil sunt si ei constienti ca ai putine optiuni in Suceava, si incearca sa te impulsioneze sa te auto-depasesti. Sugestia mea e sa muncesti in continuare, la matematica numai prin exercitiu, iar la literatura citeste mult, cauta unele comentarii si pe net, si respecta structurile simple ale eseului. Nu uita: nici o poveste de succes nu a inceput cu 'm-am nascut in puf...si am primit totul pe tava". Multa bafta!

| Anonymusdasugukdtg a răspuns:

O sa fie mai usor la examen happy tot timpul a fost happy