| ΞJustΞмэΞ a întrebat:

Hello.

Care este diferenta intre culorile Tempera si cele Aquarella? Mereu le incurc laughing

Funda; x

8 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Tempera este cel mai vechi tip de culoare pentru pictura, aceasta fiind asociata cu tehnicile de pictura ce predominau in Sudul Europei in Evul Mediu. Pictura in tempera este tehnica cea mai folosita de pictorii de icoane bizantine. Ea este opacă si permite aplicarea mai multor straturi de culori. De obicei o gasesti la tuburi saul a borcane.

acuarela se bazează pe transparență, care lasă să se întrevadă fondul alb al hârtiei, ceea ce conferă lucrărilor în acuarelă luminozitatea și delicatețea care le caracterizează.

Surse: http://www.picturaonline.ro/......t_12.html; http://ro.wikipedia.org/wiki/Tempera; http://ro.wikipedia.org/wiki/Acuarel%C4%83

| pwp a răspuns:

Tempera e mai buna happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne revedem. Deci tempera isi schimba culoarea dupa ce se usuca iar aquarelele raman la fel! Sper ca te-am ajutat!
P. S.: Alte culori acrilice mai scumpe nu stiai waiting laughing!

| ΞJustΞмэΞ explică (pentru anonim_4396):

Sunt scumpe, dar de calitate laughing

| BCoMichael a răspuns:

NUp: Tempera sunt culorile pastoase care merg cu mai putina apa. In categoria asta intra: acrilice si altele...
In schimb aquarela sunt culori care se utilizeaza cu mai multa apa si sunt in stare initiala solida.winking Funda?

| WhiteAlex a răspuns:

Eu cred ca cele tempera sunt la cutiuta de plastic, iar cele aquarella sunt la tuburi ca pasta de dinti.

| Larisa_Teodora_1992 a răspuns:

Tempera sunt la tub iar acuarelele la cutiuta din plastic [ nu stiu exact cum sa-ti explic] si se folosesc cu apa. happy
Funda?