| Ratzushk a întrebat:

Am si eu un fel de problema.Nu stiu ce sa mai citesc.Imi puteti recomanda o carte gen Harry Potter sau Amurg. Le-am terminat deja pe acestea si pur si simplu nu mai stiu ce sa citesc.Nu imi place Jules Verne si mama zice ca nu e bine sa citesc Jurnalele Vampirilor asa ca nu ma lasa sa le citesc.Imi puteti recomanda altecava? Va multumesc.

8 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Încearcă frăţia pantalonilor călători. E ok pentru vârsta ta şi captivant. Mergi la o bibliotecă, acolo sigur găseşti. Sunt 4 cărţi! Baftă!

| Messyhair a răspuns:

Buna.Tot cu vampiri exista o carte, de fapt o serie de carti.
"Jurnalele vampirilor" deocamdata sunt 3 carti.
Sunt foarte frumoase.
Dupa ele s-a facut si serialul cu acelasi nume.
Este vorba de o fata, Elena, care se indragosteste de un vampir(Stefan). Dar acest Stefan are un frate rau(ahh si sexy in serial love struck )care la un moment dat se va indragosti de Elena.

| Messyhair a răspuns:

Ahh, scuze acum am citit toata intrebarea, imi pare rau.
Dar nu inteleg de ce nu te lasa.In fond se aseamana putin cu Amurg.Nu inteleg. Poate ma lamuresti si mie.(da-mi un mesaj)

Pai...am mai auzit de Academia vampirilor(dar nu stiu cum este)
Si Cirque du Freak : Asistentul vampirului(s-a facut si un film, il poti cauta pe net)

Sau o alta serie minunata de carti : Cronicile din Narnia.(Anul acesta sau anul viitor apare al 3-lea film)

| Gicone a răspuns:

Harry Potter si Talismanele Mortii! Crede-ma! Am citit-o pe toata in 3 zile, nu m-am putut deslipi de ea e fascinanta!

| oanyyy a răspuns:

Ciresarii

| Sigmund a răspuns:

Da sigur ca da, eu le-am citit pe cele ce ti le propun si mi s-au parut fantastice:

JRR Tolkien-Hobbitul, Stăpânul Inelelor, Christopher Paolini-Seria Eragon, Stephen King & Peter Straub-Talismanul, Joseph Delaney-Cronicile Wardstone(seria Vraciului), Alan Gibbons-trilogia Legendeer(Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor), Nancy Farmer-Marea trolilor, Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine(Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni, Noapte peste Sanctafrax), Neil Gaiman-Pulbere de stele, Licia Troisi-Cronicile lumii pământene(Nihal de pe Pământul Vântului, Misiune lui Sennar, Talismanul puterii), Garth Nix-Sabriel, Lirael, Jonathan Stroud-trilogia Bartimaeus(Amuleta din Samarkand, Ochiul golemului, Poarta lui Ptolomeu), VM Jones-seria Karazan(Şerpii din Arakesh, Temniţele întunericului, Prinţul pierdut, În căutarea soarelui), BP Kerr-seria Copiii Lămpii Fermecate, Sophie Audoin Mamikonian-seria Tara Duncan, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Justin Somper-seria Vampiraţilor(Demonii oceanelor, Adâncurile mării, Vremurile terorii, Căpitanul sângelui), Terry Pratchett-seria Lumea Disc(Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de ambe sexe, Mort, Copilul minune, etc), Richelle Mead-Academia vampirilor, PC Cast-seria Casa Nopţii

| Pympyke a răspuns:

Uite daca iti place Pablo Coleho atunci poti sa incerci cateva dintre cartile lui cum ar fi Alchimistul (Aceasta poveste, uluitoare in simplitatea si intelepciunea ei, este despre un pastor andaluz pe nume Santiago care isi paraseste casa din Spania, aventurindu-se in Africa de Nord in cautarea unei comori ingropate in Piramide. Pe drum intilneste o tiganca tinara si frumoasa, un barbat care isi spune rege si un alchimist, care ii arata calea. Nimeni nu stie care este comoara sau daca Santiago poate depasi obstacolele intilnite in drumul prin desert. Dar ceea ce incepe ca o aventura copilareasca pentru a descoperi locuri exotice si bogatii lumesti se transforma intr-o cautare de comori ce nu pot fi aflate decit inlauntrul tau. Plina de seva, evocatoare si profund umana, povestea lui Santiago este un etern indemn de a ne urma visele si de a ne asculta inima.), Veronica se hotareste sa moara (Veronika pare să aibă tot ce şi-ar putea dori. Frecventează localuri de noapte cunoscute, întîlneşte bărbaţi atrăgători, şi totuşi nu e fericită. Ceva lipseşte în viaţa ei. Iată de ce, în dimineaţa zilei de 11 noiembrie 1997, Veronika se hotărăşte să moară. După ce ia o supradoză, i se spune că nu mai are de trăit decît cîteva zile. Romanul o urmăreşte pe parcursul acestor zile intense în care, spre surprinderea ei, se trezeşte atrasă în lumea închisă a spitalului în care se află. în această stare de surescitare, ea descoperă lucruri pe care nu-şi permisese de fapt să le simtă niciodată: ură, teamă, curiozitate, dragoste - pînă şi împlinirea sexuală.
Experienţele ei o fac treptat să realizeze că fiecare secundă a existenţei este o alegere între viaţă şi moarte.), Diavolul si domnisoara Prym (O comunitate devorata de lacomie, lasitate si frica. Un om persecutat de fantomele trecutului sau dureros. O tinara femeie in cautarea fericirii. Intr-o saptamana plina de evenimente, fiecare dintre ei se va confrunta cu intrebari despre viata, moarte si putere si fiecare dintre ei va trebui sa-si aleaga propria cale.
Vor alege binele sau raul? Scena acestei lupte extraordinare este indepartatul sat Viscos. Soseste un strain, purtind cu el un rucsac in care se afla un caiet si unsprezece lingouri de aur. El vine aici pentru a afla raspunsul la o intrebare care il chinuie: oamenii, in esenta, sint buni sau rai? Intimpinindu-l pe misteriosul strain, intreg satul devine complice la intriga lui sofisticata, care va marca pentru totdeauna vietile locuitorilor.
In acest roman uluitor, Paulo Coelho prezinta lupta dintre lumina si intuneric din adincul fiecarui suflet si mesajul ei pentru viata noastra de zi cu zi: sa indraznim sa ne urmam visele, sa avem curajul de a fi altfel si sa ne stapinim teama care ne impiedica sa traim cu adevarat.
Diavolul si domnisoara Prym este o poveste incarcata de emotie, in care integritatea fiintei umane este supusa unui test cumplit.), etc.

Iti recomnd cartile astea pentru ca le-am citit si eu si imi plac foarte mult big grin te pup, sper sa le incerci si sa iti placa si tie big grin

| schlau a răspuns:

Tu esti sanatoasa.cum adica nu iti place Jules Verne? ai citit macar