| R0co3 a întrebat:

Hola, Serus TPU! Actual am trecut clasa a 5-a. Problema este ca eu o sa fac franceza si eu nu stiu nici un cuvant in franceza decat, bonjour. Chestia e ca am aflat ca o sa fac cu profa de anul trecut de engleza si nu o ia de la 0. Adica e putin de avansati, pregatiti. Eu stiu germana cat de cat dar problema e ca nu vreau sa-mi stric media la franceza. Stiu ca trebuie sa fac lectii dar eu voi lua prima lectie pe 10 Septembrie 2013 iar pe 17 incepe scoala. Ce fac, cum ma descurc? Prima saptamana va fi de acomodare cu noii profi dar eu ce fac daca nu stiu sa scriu nimic in franceza? Si nu imi dati site-uri prin care sa invat franceza pentru ca nu ma ajuta. FUNDA + VOT celui mai bun raspuns PS: Nu stiu daca am ales bine categoria, Sorry

Răspuns Câştigător
| irinel_8773 a răspuns:

Salut frate. Deci se pare ca este domeniul meu pentru ca traiesc in franta :p
Deci imi amintesc ca in clasa a 5 a inainte sa plec in Franta invatam chestii banale (1-20, prezentari genul, buna ce faci cum te numesti) si dupa am trecut la cateva lectii (spre sfarsitul anului) cu anumite cuvinte putin mai complicate (inquet=nelinistit, coffre= port bagaj, travail= munca...)
Deci ideea este ca daca ascuti in clasa bine chiar nu ai nevoie de ceva special pentru ca de fiecare an o luati de la zero, doar ca o sa treceti mai repede peste. Tot ce ai de facut este sa asculti foarte bine in clasa si sa iti inveti lectiile.
Daca vrei sa contribui cu ceva te sfatuiesc sa te uiti la filme/ desene animate pe net (subtitrate in franceza e si mai bine), si sa citesti povesti in franceza pentru incepatori cu traducere.
Te va ajuta mult. Bafta

4 răspunsuri:
| OMEGALIN a răspuns:

Stai linistit, cunosc oameni cu aceeasi problema ca tine, dar pana la urma nu au avut nici o problema, doar fii atent la ore si sa vezi ce repede prinzi

| DixieIsCrazy a răspuns:

Pai ar fi logic sa va ia de la 0. daca abia ai trecut clasa a 5a

| R0co3 explică (pentru DixieIsCrazy):

Nope. Stii in clasa a 3a? cand stii sa legi cateva propozitii? Cam asa estraight facex T_T

| DenisVL a răspuns:

Salut! Si eu fac Francza din cls a 5 a si sunt a 8 a sa stii ca nu e asa grea sa nu te sperii. Primul lucru care o sa vi`l dea sunt niste reguli de pronuntie care sunt foarte importante (trebuie invatate obligatoriu). Fii atent la ore, citeste cat mai mult in franceza asa cum stii tu si acasa si la scoala si o sa te obisnuiesti.

Bafta! tongue