| DeadFury222 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si pentru ca in 5-8 am invatat franceza, a trebuit sa optez pentru franceza desi eu as vrea foarte mult germana. Nu stiti,intre semestre/ intre ani se poate schimba de la franceza la germana? ( Nu e problema cum o invat, iau meditatii + se gasesc destul de multe lectii pe internet + texte. )

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Se poate in aceste conditii, cu aprobare motivata (cum ai spus ) de la consiliul profesoral si director.

1 răspuns:
| Unearth a răspuns:

De fapt tu puteai de la bun inceput sa optezi pentru germana, nu are nimeni treaba cu ce ai facut tu inainte, e decizia ta ce vrei sa studiezi mai departe. In conditiile de fata nu stiu sigur, cred ca trebuie sa faci o cerere sau ceva de genul. Nu crezi totusi ca ti-ar fi mai simplu sa incepi sa iei ore la germana in particular si sa continui cu franceza? Atata timp cat nu planuiesti sa mergi in Austria/Germania, mi se pare o idee mai buna. Daca tot ai facut 4 ani franceza, n-are rost sa o lasi balta acum, chinuie-te un pic si mai stii o limba de circulatie internationala in plus (pentru firmele europene poate ca germana e mai bine "cotata", dar pentru cele americane se cauta mai mult franceza).