| crooxel a întrebat:

sunt pe cls 9 si pana acum am facut germana si acum trebuie sa invat singur franceza.habar nu am cum sa incep mai ales ca profa nu ma ajuta cu nimic.nu vreau meditatii(nici nu am timp)si nici macar nu stiu ce etape ar trebui sa urmez(mi se pare aiurea sa invat gramatica daca eu nu stiu nici un cuvant)a da...nici colegii mei nu prea au habar de franceza deci nu are cine sa ma ajute.am nevoie de ajutor repede ca daca nu...nu mai am multe si ma lasa corigentsad

Răspuns Câştigător
| crina12 a răspuns:

Eu am facut franceza din cls a5a si am avut 10 pe linie...nu prea ai cum so inveti singur...iti las verbele cele mai importante care o sati ridice nota avoir(a avea) si etre(a fi)

avoir
j'ai
tu as
il/elle a
nous avons
vous avez
ils/elles ont

si

etre
je suis
tu es
il/elle est
nous sommes
vous etes
ils/elles sont

sper ca e corect scris,daca nu pe aproape, te mai pot ajuta dar am nevoie de funda, suscces!

6 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Stai acasa cu dictionarul in mana si te apuci si inveti cuvinte.

| bogdan1011 a răspuns:

Ce tare faza, cum de ai facut tu pana acum germana si acum trebuie sa faci franceza. sa iti spun ceva interesant eu am facut la generala franceza si n-am inteles absolut nimic, acum la liceu vroiam sa fac germana in loc de franceza dar... nu mi-au dat voie
faza e ca la tine e exact invers ca in situatia mea

| ZennoEll a răspuns:

Cea ce zice izzu este foarte adevarat dar sa stii ca mai frumoasa e franceza ca germana are un sunet frumos cand pronunti cuvintele... daca nu ai timp fa cum iti zic: Convingeo pe mama ta sa te lase o saptamana acasa si zii ca ai luat o viroza si in timpu ala ai de invatat berechet incearca asa mie mi-a mers cand am fost pana la niste prieteni in spania.Am invat comunica in 3 zile deci.

| Izzu a răspuns:

- Si eu am patit... dar mi-am revenit... am inceput sa fiu mai atenta la ore si sa-mi fac tema ( ajuta-te de internet ). E important sa ii spui profesoarei sa te ajute.Ii spui ce nu intelegi sunt sigura ca o sa iti explice.

| CMariuss a răspuns:

Gramatica limbii franceze este foarte ciudata. Iti recomand sa faci meditatii.