| user62626373727 a întrebat:

Trec a noua in septembrie la stiinte ale naturii si am bifat franceza ca limba a doua pe care sa o fac desi in 5-8 am facut germana (nici germana nu prea stiu). Am bifat franceza ca a zis lumea din liceu ca profesorii sunt mai lejeri si ca la germana sunt f stricti. Stiu ca pot sa spun acolo ca n-am mai studiat limba dar vreau totusi sa ma apuc sa o invat luna asta ca sa nu fiu chiar 0. Aveti idee cam ce se face intr a noua la franceza? Trebuie sa stiu gramatica bine in toamna? Cu ce ar trebui sa incep? Acum nici nu stiu daca profa ne ia de la 0 sau nu

2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Nu stim sa-ti raspundem. Asta depinde daca a doua limba este pentru incepatori sau pentru avansati.
Daca e pentru incepatori, o luati de la zero. Daca nu, trebuie sa stii destul de multe.
Mentionezi acolo ca nu ai mai studiat-o.
Dar poti peste vara sa te uiti la niste lectii.
Franceza e mult mai usoara decat germana.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Duolingo este foarte bun pentru invatat o limba straina. Cum spun ei: cu 15 minute in fiecare zi in 2 ani inveti franceza cu duolingo.

Trebuia sa scrii limba Germana ca prima ta limba straina. happy Limba franceza se invata bine in 20 de ani cu metode clasice (cu profesor la scoala si acasa), gramatica limbii franceze este mai complicata decat gramatica limbii Romane. Limbile latine au o gramatica foarte complicata (sunt mai melodioase) si mai putine cuvinte, limbile germanice au o gramatica foarte simpla (sunt foarte aspre) insa de 3 ori mai multe cuvinte