| Chillcs a întrebat:

Imi place mult sa desenez in creion si o fac de mai bine de un an. Eu inca nu sunt multumit de munca mea pe deplin desi prietenii mei sunt super incantati si imi spun ca am talent.
Vreau sa stiu, ca sa ajung un bun desenator trebuie sa ma nasc cu talentul sau il dobandesc doar prin munca si exercitiu?

7 răspunsuri:
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Intai,nu stiu exact cum desenezi dar as vrea sa mai intrebi si pe altii, nu numai prieteni/rude/familie.Am mai cunoscut eu pe cineva, care isi posta desenele pe facebook si toti prietenii ii dadeau like si comentau cat de talentata este, cand desenele ei erau niste ca.caturi.-___- Sunt la un liceu de arta, si crede-ma ca iti trebuie 50% talent si 50% dedicatie si munca.Trebuie sa exersezi mereu,sa incerci alte stiluri,sa incerci sa desenezi folosind alte ustensile, sa desenezi alte obiecte/persoane, sa iesi din zona ta de comfort.Asta face un artist in intreaga lui viata.
Deci, in concluzie exerseaza si asta iti va cultiva si talentul.
Succes.

| cosmasavoare a răspuns:

Salut,intr-adevar e nevoie si de talent, dar crede-ma ca daca exersezi mult o sa fie bine! talentul te autosugestioneaza ca sti sa faci ceva super bine pentru ca daca sa iei un om de rand cum sunt eu care nu m am specializat pe o meserie si pot spune ca am facut destule nu sunt super bun in toate dar daca as avea antrenament as deveni! asta e un exemplu ca sa iti dai seama ce as vrea sa zic! continua sa mergi pe desen si daca tot mergi la arhitectura sa pui mana sa inveti si matematica

| HendrixKafkaLOVE a răspuns:

Bună. Să spunem că ai nevoie de amândouă! Nu te lăsa pe chiulitlaughing! Desenează. Sunt sigură că prietenii tăi nu te mint, iar dacă ești perfecționist este foarte bine! Contează să te evaluezi corect. Nici subevaluezi, dar nici supra!
Noroc și sunt sigură că dacă vei continua va fi bine! Peace.

| Doruttza a răspuns (pentru HendrixKafkaLOVE):

Eu zic k ai nevoie doar de exercitiu.sunt a 9-a si crede-ma talentul meu l desen era sub 0 anul trecut dar acum ma pregatesc s merg la liceul de arhitectura din Bucuresti. da stiu e ciudat dar nu e vorba de talent aici... daca iti place atunci vei deveni clar din ce in ce mai bun

| HendrixKafkaLOVE a răspuns (pentru Doruttza):

Da...De exercițiu chiar are nevoie, dar talentul? Crezi tu că fără puțin talent și dedicație, va face ceva!? Eu nu cred! Salvador Dali, dacă știi cine este și ai auzit de el, sunt sigură că le-a avut pe amândouă! Peace.

| Doruttza a răspuns (pentru HendrixKafkaLOVE):

Talent? mana se misca dupa cum invata nu dupa talent...trebuie sa vezi in spatele desenului si nu sa te gandesti "nu pot, n-am talent" dupa exercitiu o s vezi ca nu te nasti cu talentu ci ti-l constuiesti tu.

| alexsaltaretu a răspuns:

De ambele