| alexkyru a întrebat:

Imi spuneti si mie cateva asemanari intre opera lui Constantin Brancusi si Auguste Rodin?

1 răspuns:
| a1doru a răspuns:

Brancusi a fost elevul lui Rodin.[nu a stat mult cu Rodin, doar 2-3 luni,si cand acesta l-a intrebat de ce pleaca,Brancusi i-ar fi raspuns; maestre,la umbra stejarului, nici iarba nu creste.]. singura asemanare intre opera lui Brancusi si cea a lui Rodin, este ca si Brancusi a avut cateva lucrari turnate in bronzrolling on the floor