| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie cum se numeste statuia aceea legata la ochi cu o balanta intr-o mana si cu o sabie in alta mana?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

In Roma Antica se introduce termenul de Justitie si incepand cu acea perioada Justitia este reprezentata asa cum este cunoscuta si astazi: purtand balanta, sabia cu doua taisuri. Cu Balanta care de obicei este tinuta in mana dreapta se masoara puterea opozitiei si puterea apararii, sabia cu doua taisuri simbolizeaza ratiunea si dreptatea si poate fi indreptata fie pentru sau impotriva oricarei parti. Incepand cu secolul al XV- lea Justitia este apare legata la ochi sugerandu-se astfel obiectivitatea, impartialitatea indiferent de identitate, clasa sociala. Prima reprezentare a Justitiei oarbe ii apartine artistului Hans Gieng.

4 răspunsuri:
| olivikkka a răspuns:

Zeita dreptatii

| myhaelamar86 a răspuns:

Statuia Justitia intruchipeaza zeita romana a Justitiei echivalenta cu zeita Dike din mitologia greaca si reprezinta o personificare alegorica a fortei morale din sistemul juridic.

| myhaelamar86 a răspuns:

Justitia, Themis, Dike. Cam astea ar fi. Cauta pe wikipedia.

| mariuster a răspuns:

Este simbolul justitie reprezentat de zeita Themis