| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea este.De ce tinerii de astazi nu citesc carti?
Trebuie sa va spun ca este foarte important sa citim.
Nu stiti de ce?
Va spun eu. Prin citit ne imbogatim vocabularul.
Cititul este foarte util, tineti minte asta.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

DanielaAndreea, cred ca multi se gandesc ca e mai usor sa afli informatii de pe net.Din punctul meu de vedere, sunt perfect de acord cu tine: cititul este foarte util si una e sa citesti un rezumat al unei carti pe net si cu totul alta sa citesti cartea intreaga si sa poti face interpretarile si analizele corespunzatoare. Incerc si eu sa citesc cat mai mult, fireste in limita timpului disponibil.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este bine sa generalizam, nu toti tinerii sunt la fel, unii mai si citesc. Spun asta deoarece, numai pe TPU, cred ca am intalnit mii de intrebari privind carti pe care ar vrea sa le citeasca si nu numai pentru scoala, de asemenea multe raspunsuri privind cartile citite. Poate nu citesc cei carora nu le place cartea si nici scoala. Sigur ca este foarte util si chiar deconectant cititul, in afara faptului ca te obisnuiesti cu limba literara, iti mai si imbogatesti bagajul de cunostinte. Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca e asa util cititul, tu de ce nu citesti? Daca citeai, stiai de unde izvoraste Dunarea. Sau faci doar trolling?

| JustLikeHeaven a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Dar cine a zis ca eu nu citesc? Si cine m-a intrebat de unde isvoraste Dunarea ca sa pot raspunde?

| Mihaela a răspuns:

Hei.
Asta este unul din lucrurile care ma frustreaza si pe mine ingrozitor! Am facut si eu un sondaj pe blogul meu, si am ramas super dezamagita cand am vazut rezultate. Uite-te si tu : http://dimianmaria.blogspot.com/ (sondajul e jos de tot ).
Eu citesc. Imi place sa o fac, pentru ca daca nu mi-ar placea, nu as mai face-o. Sunt persoane care n-au citit in viata lor o carte cap-coada! Cum este posibil asa ceva?! Se duce de rapa lumea asta!
Numai bine!

| JustLikeHeaven a răspuns (pentru Mihaela):

Ai foarte mare dreptate

| FallingRain a răspuns:

Hei te rog nu generaliza. Eu sunt tanara, chiar foarte tanara, desi incep sa imbatranesc am deja 13 ani. Si citesc carti, multe carti, citesc aproape tot timpul.

| JustLikeHeaven a răspuns (pentru FallingRain):

Nu generalizez, ma refer la cei ce nu citesc

| nebunik4663 a răspuns:

Buna.Pentru ca toti tinerii in loc sa citeasca carti de exemplu pentru a face un rezumat il ia direct de pe net, ceea ce e mult mai usor...

| Zbanghiu a răspuns:

Fata de acum 20, 30 de ani au aparut multe lucruri mai interesante(dupa parerea lor) cum ar fi calculatorul si decat sa citeasca o carte mai bine se duc la un club, la o tigare etc...dar mai gasesti cativa care mai citesc...dar fff rar

| JustLikeHeaven a răspuns (pentru Zbanghiu):

Ai dreptate dar rau fac