| anonim_4396 a întrebat:

M-am saturat de tot si de toate.nu mai suport viata asta saraca, ma uit la altii de varsta mea si au tot ce isi doresc. dc? cateodata imi vine sa ma arunc de la geam, dar ma gandesc ca fac prea mult rau(familie, prieteni, iubita(cred)neamuri).
servici am, muncesc pe 1300lei. un **** de bani.
ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| sergiu25bc a răspuns:

Alo nu te gandi la moarte.Eu mi-am pierdut mama la varsta de 24 ani, ea avea 45 ani.Si am zis voi lupta in continuare sa fie mandra de mine, chiar de ma vede de acolo de sus.Si crezi ca imi este usor, dar ma zbat si nu ma dau batut. O singura viata avem, cand va vrea dumnezeu sa mor, atunci voi muri. Dar nu ma voi gandi nici macar in gand la sinucidere, etc. Avem o singura viata, asa este viata, altii sunt bogatii au ce vor, altii se chinuie si nu se dau batuti.Deci curaj viata este 1 singura.

49 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Autoanalizeaza-te, vezi in ce esti performant, ce calitati de exceptie ai si mai desfasoara inca o activitate.In vreme de criza un serviciu de 1300 lei este un adevarat noroc.Si apoi, sa stii:mierea se manaca pe rand.Va veni si randul tau. Mira

cami
| cami a răspuns:

"Gandeste-te la cei care mai au doar o zi de trait, si ar face orice ca sa mai traiasca!", nu fi trist. viata merge inainte, cu bune si rele. ai salariul de 1300 lei, gandeste-te ca altul poate cu salariul de 500lei intretine si-un copil.Stiu.e usor de vorbit.stai in fata calculatorului si butonezi... dar, si eu poate ca am avut momente d`atea. dar mi-a venit minte la cap.
Esti puternic, nu-ti dezamagii familia, iubita si prietenii.banii nu conteaza!

mariana
| mariana a răspuns:

Crezi ca esti singurul care s-a saturat de greutati, cred ca te inseli. Nu stiu unde ai vazut tu ca, multi tinerii de versta ta au tot ce-si doresc iar tu nu ai reusit sa fii ca ei.
Tu crezi ca tie iti merge rau, cu toate ca esti sanatos, esti angajat si realizezi un salariu de 1.300 lei RON, crezi ca acesta este putin lucru. Din intrebarea ta rezulta ca tu esti necasatorit si te palangi ca nu-ti ajung baii. Crezi chiar ca daca ai avea mai multi bani ai fi mai fericit? Fericirea sa stii ca, nu sta in acumularea de lucruri materiale, pe care le poti cumpara, fericirea sta in faptul ca tu ai o familie, care te iubeste (si la care te gandesti, sa nu o superi, chiar daca ti-a trecut prin cap ideea de a-ti lua zilele). Ai prieteni si o persoana care te iubeste asa cum esti tu, ai alte neamuri, care cred ca ar fi zdruncinate de ganduriule distructive ce-ti trec tie prin cap. Ce ai face daca, Doamne fereste, ai avea vreo boala incurabila, sau cineva drag tie ar fi bolnav. Te-ai uitat in jurul tau la oamenii care nu au ce sa puna pe masa copiilor si familiilor lor, nu au un pat pe care sa se odihneasca si ei fac tot posibilul sa supravietuiasca.
E primavara si cred ca suferi si tu de sindromul asteniei ce bantuie acest sezon, ai avut parte de ceva insuccese pentru care te-ai deceptionat, dar nu este cazul sa disperi, pentru ca motive reale nu ai.
Gandeste-te ca ai viata in fata si de tine va depinde daca vei fi fericit sau nu. Fiecare dintre noi nu putem fi bogati si nici nu trebuie sa ne comparam cu cei ce traiesc in huzur, pentru ca nu ne ajuta acest lucru. Noi trebuie sa ne stabilim niste teluri proprii, pe care, cu fortele noastre, sa le putem realiza si atunci vom avea satisfactia ca am facut totul ce depinde de noi.
Nu incerca sa te lupti cu morile de vant pentru ca nu vei putea sa faci nimic in acest sens. Mergi in mediile in care esti bine venit si comunica cu prietenii tai, cu familia si vei vedea ca iti vei reveni.
Gandurile distructive ne afecteaza atat pe noi, cat si pe cei din jurul nostru si atunci trebuie sa facem in asa fel ca viata noastra sa insemne ceva pentru noi insine, sa avem incredere in fortele noastre si atunci si cei din jurul nostru vor fi fericiti si vor sta cu sufletul alaturi de noi.
Eu iti doresc sa depasesti faza aceasta de negare a personalitatii tale si a importantei tale aici pe pamant. Tu trebuie sa stii ca, nimeni pe lume nu este ca tine, tu esti unic in felul tau si atunci de ce sa lipsesti lumea de fiinta ta, gandeste-te la acest lucru si fa-ti viata mai frumoasa prin eforturile proprii si daca nu reusesti sa-ti revii consulta un psiholog sau confeseaza-te familiei, care sigur ca-ti va sari in ajutot.
Dumnezeu sa-ti limpezeasza gandurile si sa te ajute sa abordezi altfel prioritatile in viata decat ai facut-o pana in prezent. Spera ca maine iti va fi mai bine si sigur ca acest lucru se va realiza.

auran
| auran a răspuns:

Toti avem momente de slabiciune si nemultumiri, important este sa poti trece peste ele pentru ca viata este mai importanta si mai dulce decat orice suma de bani. Crezi ca daca ai avea 5000 sau 10000 de lei ai fi mai multumit? poate dar, ai gasi altceva care sa te nemultumeasca asa ca, fii sanatosi si bucura-te de cei dragi tie

| moonY a răspuns:

Bro. ce faci.ai iesit la agatat de'ti divulgi salariul aici?

| moonY a răspuns:

laughing)))
daaap..nu stiam cum sa'i spun...multumesc mult ca m'ai ajutat.raman datoare

| moonY a răspuns:

Ti'am multumit deja. ti'am gasit jumatatealaughing

| moonY a răspuns:

Prea tarziu..acum ne desparte jumatatea ta.(si 1000 ron)

| moonY a răspuns:

Eeee munca patriotica.nu fii modest!

| moonY a răspuns:

Daca pun eu mana pe tinelaughing o sa-ti doresti sa nu fii spus asta niciodata!

| moonY a răspuns:

Am intreg site-u martor ca ti'ai asumat riscul fiind in deplinatatea capacitatilor mintale si ca ai luat decizia de buna voie si nesilit de nimeni.
sa nu ai curaj sa ceri divorul!

| moonY a răspuns:

Haaai.nu incerca sa te sustragi.nu mai poti evita catastrofa, orice ai spune! esti distrus pe viata, bro!

| anonim a răspuns:

@moony-sa inteleg ca deja iti face cu ochiul salariul lui bro?rolling on the floor

| anonim a răspuns:

Felicitarile, masa si dansul au loc la mine acasa.deci...,te astept sa-mi multumesti cum stii tu mai bine.laughing laughing

| anonim a răspuns:

Ma simt flatat de jumatatea ce mi-ai gasit-o.insa simt ca nu sunt demn de ea, asa ca..., te prefer pe tine in locul celeilalte jumatati.simt ca suntem pe aceeasi lungime de unda.laughing rolling on the floor

| tukhey23 a răspuns:

Domnule/domnisoara.Eu supravetiuesc, timp de o luna pe suma de 40 lei, si uite ca nu mor si nu ma plang.Am luat ex. celoe in Afica:m-am nascut sarac, sarac mor. happy

| gabimaris a răspuns:

Cum sa clachezi? sa renunti asa usor?
altii nu au nici macar atat, stau cu mana intinsa prin pietze, pe la rude sau straini, multzumeste-i lui Dumnezeu ca ai sanatate, ca esti iubit de cei din jurul tau! Fii demn vand e vorba de viata ta si de viitor si nu-ti mai plange de mila ca nu rezolvi nimic, mai bine incearca sa te bucuri de ce ai! astept vesti de la tine!

| NimeniCuActe a răspuns:

Am putea sa ne luam de mana amandoi... nemultumitii Romanieihappy

| remus a răspuns:

la Dumnezeu nu-i plac oamenii slabi... este o incercare a vietii nu trebuie sa clachezi, vei avea parte in timpul vietii de altele mult mai dure, capul sus, viata este frumoasa, bucura-te ca ai sanatate... unde muncii, altii sint mult mai rau ca tine.
sa auzim de bine, remus b.

| lia a răspuns:

Sa devii Emo laughing Nu, glumesc asta nu ar fi o solutie pentru tine, poate pentru cei din jurul tau :-P
Mda...sa iti spun situatia mea? Am terminat o facultate, fac master si sunt somera. Cred ca ar trebui sa adaug si ca nu am prieten...acuma facand rezumat ce crezi ca ai fi facut tu in situatia mea?
Si cu aceasta ocazie tin sa mentionez ca am nevoie de incurajari laughing rolling on the floor

| andi a răspuns:

La ce a spus mariana, vreau sa adaug un cuvant : AMIN!

| Zâmbărici a răspuns:

Hmmm in viata asta nu conteaza numai banii bineinteles k au sh ei importanta lor dar acesta nu este un motiv sa te arunci pe geamhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aoleu mai omule... tu te plangi cu un salar de 1300 lei? ia gandeste-te ca sunt altii mult mai saraci ca tine... ia uite-te tu putin in spate ai sa vezi cat de avansat esti...sunt altii cu copiii si au un salar de 8-900-1000 lei si nu mai vor sa moara.traiesteti viata ca e frumoasa... o sa vina si randul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce etaj stai?! ai un loc de munca, o iubita care nu-ti arata multa afectiune dupa acel cred din paranteze, o familie, neamuri carora le duci grija, nu pari genul care se lasa coplesit de nedreptatile vietii, cred ca esti doar un pic deprimat dar cui nu i se-ntampla?! lasa geamul inchis si kpul sus, cum spun si ceilalti useri mai sus, va veni si timpul tau, sa fii tu sanatos ca restul ti le procuri singur \m/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Hei,...
Liniște-te, că dracu nu este așa de negru precum pare!
Toți odată în viață trecem printr-un astfel de moment de tensiune, dar nu trebuie să renunțăm.
Privește latura frumoasă a vieții: o bere cu băieții, un pescuit, o tablă, o plimbare cu iubirea de braț, o rezolvare, un câștig financiar, un telefon haois primit, răsăritul soarelui și lumina lunii cu sclipiri de stele, etc.
Hai, fruntea sus, se merită să trăiești.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1300 e un salariu foarte mare. Sunt oameni cu multa scoala care n-au banii astia...pe de alta parte sunt oameni care muncesc 12 ore pe zi, greu de tot, si au doar 800 de lei.Stai calm! Mergi la un dr. ia un tratament...si nu te arunca pe geam... daca nu stai la etagul care trebuie te nenorocesti aiurea...si nu numai pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alege ceva mai sigur decit saritul pe geam. O cale ferata in curba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zi merci, eu muncesc pentru 10 milioane. Cu toate astea vad partea frumoasa a vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MoonY, care salariu? Culmea. Eu as zice munca patrioticawinking