| anonim_4396 a întrebat:

o sa incerc sa fiu cat pot de scurt... e vorba despre parintii mei daca ii pot numii asa... mi-am dorit un caine unul mic si dragut dar bine inteles ca parintii mei au zis din motivul k lasa par face mizerie si ca ii trebuie vaccinuri multe si chesti straight face ...in fiecare zi vorbesc cu ei si le-am explicat ca un caine mi-ar prinde bine mai ales ca nu prea am prieteni dar bine inteles au zis nu din acelasi motiv banal cu vaccinul straight face nu inteleg ce vor sa spuna ei cu vaccinulstraight face ma rog... sa trec mai departe... in fiecare zi ma cert cu ei si ei ma fac in tot felul` tot ce le iese la gura de ex: "prostule" "; nesimtitule" "animalule" m`am saturat de toate scandalurile si tipetelestraight face si nu suport cand tipa la mine m`am saturat de atatea tipete si cand ii aud imi vine sa ma arunc pe geam...nu stiu de ce se iau mereu de mine. ce pot sa fac m`am saturat...cred ca o sa plec de acasa...

19 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Incearca sa vb cu ei. nu e o solutie sa pl de acasa.citi ani ai? unde te duci?/? E adevarat ca, comportamentul lor nu e unul de.parinte...de ce nu au rabdare cu tine Esti cumva un copil pb?/? Spunele ca e bine sa vb cu tine COMUNICAREA e cea mai importanta. sunt asa ocupati si nu au timp de tine...astept rasp daca vrei pew privat. EU sunt mama si pot vb cu tine ok? astept

| Linda a răspuns:

O idee a mea ar fi sa gasesti un ONG unde sa lucrezi ca voluntar la ceva ce iti place. Poate ecologie, poate jucat cu copii intr-un oferlinat. Asa posibil sa iti gasesti si prieteni cu interese comune. Eu as cauta si bunici, unchi, alti oameni maturi cu care sa ma inteleg daca cu parintii nu reusesc prea bine.

| gabimaris a răspuns:

Nu ne-ai zis ce varsta ai, mesajul tau arata un picutz de imaturitate! Se pare ca parintii tai au analizat mai mult decat tine dorinta ta de a avea un caine, este clar ca a avea un caine implica multe: un culcus curat si primitor, plimbari la ore fixe, hrana adecvata, asistenta medicala adecvata (vaccinuri regulate, tratamente uzuale si in caz de urgenta), iar toate aceasta costa si timp si bani! Esti gata sa-ti asumi responsabilitatea sau vrei doar sa-ti satisfaci acest moft, mai ales ca parintii tai nu sunt de acord!?
Gandeste-te mai bine la solutia de a-ti lua un catel si de a avea astfel un prieten in balanta cu ideea de a incerca sa socializezi CU OAMENII! Ai incercat sa te gandesti ca poate parintii tai au dreptate? Ia incearca!

| gabimaris a răspuns:

Nu ne-ai zis ce varsta ai, mesajul tau arata un picutz de imaturitate! Se pare ca parintii tai au analizat mai mult decat tine dorinta ta de a avea un caine, este clar ca a avea un caine implica multe: un culcus curat si primitor, plimbari la ore fixe, hrana adecvata, asistenta medicala adecvata (vaccinuri regulate, tratamente uzuale si in caz de urgenta), iar toate aceasta costa si timp si bani! Esti gata sa-ti asumi responsabilitatea sau vrei doar sa-ti satisfaci acest moft, mai ales ca parintii tai nu sunt de acord!?
Gandeste-te mai bine la solutia de a-ti lua un catel si de a avea astfel un prieten in balanta cu ideea de a incerca sa socializezi CU OAMENII! Ai incercat sa te gandesti ca poate parintii tai au dreptate? Ia incearca!

| Ruxy a răspuns:

Hei, hei, hei... daca pleci de acasa crezi ca rezolvi ceva? Unde crezi ca o sa ajungi? Ii spun eu, nu prea departe...in maxim 2 zile politia te gaseste si apoi mai intra si ai tai in incurcatura ca nu au avut grija de tine.
Parerea mea e ca ar trebui sa te gandesti mai bine: nu cumva si tu le vorbesti in asa fel incat sa ii enervezi si sa ii aduci in stare sa iti spuna asa? Nu sunt de acord cu asa ceva, stiu ca si ei gresesc, dar poate ca si tu ai o parte din vina. Intr-un fel, le dau dreptate, mai ales daca stai la bloc. Gandeste-te ca animalutul ala are nevoie de spatiu sa se joace, are nevoie de libertate, ceea ce tu nu ii poti oferi indeajuns. Ar mai fi si problema parului lasat peste tot big grin care, odata inghitit, e foarte periculos, putand duce la chisturi si alte probleme.
De ce nu mai bine te reprofilezi si iti alegi alt "prieten"? Sunt atatea animalute care pot "locui" intr-un apartament...hamsteri, broscute, pestisori...si sunt destul de dragute.
Gandeste-te din toate punctele de vedere si o sa vezi ca au si ai tai partea lor de dreptatewinking

| Ruxy a răspuns:

@aysun Nici mie nu imi plac pisicile, dar cum sa stai cu un caine in casa? Chiar asa...sa doarma langa tine? Plus ca e mirosul specific animalelor, daca il mai apuca si latratul ca nu suporta muzica sau televizorul, ce mai faci? Am o cunostinta, care a avut un caine, dormea pe pcioarele ei si acum trebuie sa se opereze; are 2 chisturi pe ficat. De ce sa nu stea fiecare unde ii e locul? Cum noi avem nevoie de libertate, asa au si ei nevoie. Sa nu mai zic de faptul ca la inceput isi fac nevoile in toata casa...

| Ruxy a răspuns:

Ca o concluzie pentru cel care a postat intrebarea: de tinut un caine in casa si de dresat, e dificil, dar nu imposibil!
Discuta cu parintii tai, spune-le ce simti (dar ai grija la tonul folositwinking si eu mai gresesc cateodata la partea asta) si o sa ajungeti la o intelegere. Pana la urma sunt si ei oameni si vor ce e mai bine pentru copilul lor, desi ceea ce considera ei ca e mai bine, pentru tine poate fi dureros.
Bafta multa!

| liliana83 a răspuns:

Cred ca parinti stiu cel mai bine ce trebuie sa faci si ce nu trebuie. in momentul in care aduci catelul in casa trebuie sa-ti asumi o responsabilitate fata de el. iar daca vreodata o sa lipsesti si ai vrea sa-l lasi in grija parintilor nu cred ca ar accepta. iar faptul ca te face prost sau altcumva ar trebui sa le iese din vocabular si sa te faca sa intelegi. cred ca tu ii constrangi sa-ti spuna asemenea cuvinte nu foarte placute. mai gandeste-te. mai lasa si de la tine si fii mai ascultator. te-as sfatui sa nu mai ai astfel de ganduri urate ca:,, cred ca o sa plec de acasa.''. asculta parinti si o sa vezi ca nu o sa mai fii tratat cu acele vorbe urate. din contra cred ca o sa ai numai laude din partea lor. incearca.idea

| aysun a răspuns:

Ia-te la cearta cu ei si impuneti punctul de vedere. Daca esti destul de mare nu prea or sa aiba curaj sa dea in tine. Pana la urma esti copilul lor, un membru al familiei si trebuie sa fi respectat asa cum ii respecti si tu.

| aysun a răspuns:

@Ruxy, un caine este de neinlocuit. E singurul animal de companie care iti arata afectiune si iti este credincios. Nu imi spuneti de pisici, alea sunt tarfe.
Cu toate astea, daca stai la apartament sa stii ca nu multi sunt de acord cu un caine, pentru ca deh, e o responsabilitate mare la apartament.

| aysun a răspuns:

@Ruxy, un caine oarecare asa se va comporta cum ai spus tu. Un stapan oarecare se va satura de el si va da vina pe caine, cand de fapt ala e doar un animal nedresat.
Uite eu am o cunostinta cu un caine dresat, foarte destept, care iese singur afara sa isi faca nevoile, nu se urca in pat, tace cand ii spui, deci se poate... incearca astea cu o pisica big grin

| yourfriend_1956 a răspuns:

Mai eu una am catel si nu am treaba cu el ii dau de mancare in fiecare zi il scot de 2 ori afara la vaccin il duc de 2 ori pe an par nu prea lasa, ii de ajuns daca dai cu aspiratorul o data pe saptamana.eu te inteleg si chiar nu stiu ce sa-ti zis sa faci... vorbeste cu ei direct intreaba-i fara ocolisuri... direct. spune-le ca respectul trebuie sa fie reciproc cum ii respecti tu pe ei asa trebuie sa te respecte si ei pe tine.intreaba-i de ce te insulta de ce te jignesc? faceti pace, iar apoi poate mai discutati despre catel

| adria_1732 a răspuns:

Si baiatul beu isi dorea un caine
i am luat de ziua lui dar el nu avea grija deloc de el si stateam la curte eu ca mama trebuia sa ma ingrijesc si a costat destul si cand l am cumparat si dupa dar intreaba i daca tot ai avea un caine si l ai ingriji tu singur l ai duce sa i faci vaccinuri pentru ca si asta e o responsabilitate ti ar lua?
daca nu renunta fa ti prieteni si incearca sa nu te certi poate vorbele bune sau un bunic ceva te pot ajuta
nu mai dispera nu e un lucru ffff important

| BabyRosse a răspuns:

Eu zic ca au o problema tu ii zapacesti cu cainele tau asa ca isi varsa nervi pe tine.

| sw33t13ang3l a răspuns:

Sa pleci de acasa nu e o solutie! Mai bine stai de vb cu ei si le explici ca te simtit prost atunci cand te fac in toate felurile! Intr-adevar un caine inseamna multe responsabilitati, dar incearca sa le explici ca o sa poti sa te descurci.Si pana iti faci curaj sa vb cu ei incearca sa eviti scandalurile!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti adolescent?(majoritatea adolescentilor gandesc in felul acesta) Iti dau un sfat prietenesc lasa-i sa vorbeasca te faci si tu ca ii asculti; cu aruncatu de la geam si fugitul de acasa nu este o solutie pentru a scapa de probleme. Si daca ai sa pleci de acasa ce ai sa faci; umbli pe strada?

| VladRO a răspuns:

Asa sa faci, sa pleci in lume, dar inainte spune-le ca de ce se poarta asa cu tine...

| Candyman a răspuns:

Cum ma sa te arunci pe geam? Nu vor caine deoarece cand te vei plictisi de el, sau nu esti acasa, ei trebuie sa se ocupe de el mai ales daca vei lua unul mare.

| complicatdesimplu a răspuns:

Toate bune si frumoase. Eu insa ofer o solutie alternativa. In loc sa va luati voi un caine, incearca sa convingi subtil un vecin bun sa isi ia el unul. In felul asta o sa ai un catelus la care sa te duci si joci, sa iesi pe afara sa te plimbi, fara grijile gen vaccin, par, etc. Daca nu stii asa de bine nici un vecin, poate ai norocul sa ai vreun batranel sau batranica pe acolo prin bloc. Batranelu o sa se bucure ca mai trece cineva pe la el, tu te bucuri ca ai un catelus iar parintii se bucura ca nu au un catel pe cap. Iar in legatura cu prietenii, incearca sa te apuci de un sport, fie el de echipa sau individual. In felul asta nu vei sta pe acasa prea mult, ai prieteni de la clubul sportiv, iar parintii se pot certa in voie. Ca sporturi as recomanda tenis, go, fotbal, baseball(da, exista club la dinamo), kendo, karate, canoe, ciclism( o bicicleta noaptea si tot bucurestiul e la picioarele tale). Simplu. Complicat de Simplu.