| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Sunt disperat, nu reusesc sa imi gasesc o iubita si indata am 21 de ani, îmi vine sa ma sinucid, nu mai am nici o fericire de la viața, ce sa fac? Nimeni nu ma intelege, toti imi zic ce sa fac, eu nu mai suport viata asta, nimic nu imi merge bine. Nici iubita nu mi-am gadit, nici bani nu prea reusec sa strang, nici nimic, imi vine sa ma arunc de pe un bloc, ce sa fac sa se schimbe viața mea odata daca nu mi se mai schimba ma sinucid ca nu mai merge asa?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este mai usor sa inveti sa deschizi gura si sa vorbesti frumos si respectuos cu fetele, decat sa te sinucizi pentru un lucru atat de simplu!

Te sfatuiesc intai sa-ti faci o prietena, sa o iei cu inceputul...sa inveti sa vorbesti frumos, sa te comporti exemplar, sa treci printr-o perioada de acomodare cu fata si uleterior sa ajungeti iubiti.

Este dificil sa gasesti pe cienva compatibil sau cineva care este singur, deci iti va lua un pic de vreme, dar depinde numai de tine, cat de repede esti dispus sa inveti sa vorbesti si sa te comporyi frumos, ca sa poti sa atragi fetele.

Sinuciderea este arma prostului, care renunta la viata dinainte de a incerca ceva, de lene sau prostie. Tu de care din ele esti dominat?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce sa fac sa se schimbe. Nu se schimbă de la sine. Trebuie să faci ceva pentru asta. ca nu mai merge asa. Ce nu mai merge?

| Catrice a răspuns:

Mi-a părut bine de cunoștințăhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angajează-te și tu undeva și vei avea zeci de femei până când te vei însura.

| Anonimulantisocial17 explică (pentru anonim_4396):

Pai da lucrez deja de un an.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Și după program ce faci? Mergi acasă și stai pe TPU și scrii că nu te place nici una?

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Persoana potrivita o sa apară la momentul potrivit, nu forța lucrurile.
Ai 21 de ani, mai ai timp, sunt alții care își fac o relație și la 30, care este problema?
Ai o singura viata,bucura te de ea,ca te trezești dimineața, ca ești în forma și ca nu ai alte probleme mai grave căci exista atâtea cazuri de oameni chiar chinuti și tot au puterea de a aprecia viata.
Ce sa faci pentru a te schimba?
Lucrează mai mult la tine, practica un sport, asculta muzica, muncește pentru viitorul tău.

| Cksihja a răspuns:

Ai putea să scrii într-un caiet cum a fost ziua? bună, rea.
Și mie mi se părea că viața e nașpa dar se pare că aveam multe zile bune și unele din ele le-am trecut cu super.

| DrHeart a răspuns:

Buna! happy
Viata nu este buna sau rea, frumoasa sau dificila, extraordinara sau de rahat...ci este asa cum ne-o facem noi. De multe ori, o sa vezi ca povestile pe care ni le spunem in mintea noastra despre noi insine sunt mult mai rele decat ceea ce se intampla concret in viata noastra.
Spre exemplu, in cazul tau, tu nu ai in prezent o iubita, nu ai strans niste bani la cei 21 de ani ai tai, pe de o parte. Pe de alta parte, sunt povestile pe care ti le spui tu in legatura cu asta: ca nu esti suficient de bun, ca viata este grea, etc.
Ca sa poti sa iesi din cercul asta vicios nu trebuie decat sa constientizezi ca tu esti in control total in viata ta si ca ea o sa se desfasoare asa cum vrei tu. Adica, daca vrei o iubita iesi din casa si te expui, cunosti oameni noi, etc. Ca sa te simti mai bine, trebuie sa faci ceva efectiv, sa existe o actiune, iar daca simti ca ai nevoie de ajutor sa discuti cu cineva, cauta aici pe TPU nr. de telefon pentru consiliere gratuita 116 111. Ai grija de tine si tine-ne la curent cu modul in care te mai simti si ce-ai mai facut. happy