| wBroscuța a întrebat:

Ok, deci am nevoie de un sfat - sau mai multe-.
1. Ce program de desenat sa-mi descarc daca vreau sa fac manga? (ma intereseaza in special niste chestii gen bulele cu replici si panelurile)
2. Pot folosi mai multe programe?
3. Cat de complicat e sa folosesti Manga Studio?
Multumesc anticipat?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Ai nimerit din prima unul dintre cele mai bune programe de desenat manga, poate chiar cel mai bun daca vrei sa-l folosesti doar in acest sens.
Manga Studio este cel mai bun program daca vrei sa desenezi doar manga.
Programul asta in combinatie cu Photoshop-ul poate sa iti faca munca sa para iesita din comun, in sensul bun.
Astea sunt cele doua programe pe care ti le recomand:
1. Manga Studio pentru desenare manga, efecte, bule pentru dialog, si colorare alb/negru (nu stiu cat de bun este pentru a face o pagina color).
2. Photoshop-ul pentru a adauga efecte pe care manga studio nu le are sau pe care nu poti sa le adaugi in acel program, si pentru o colorare de mai buna calitate.

| wBroscuța explică (pentru MenInShadow):

O zici din experienta?

| MenInShadow a răspuns (pentru wBroscuța):

Da, o zic din experienta.
Nu o experienta de lunga durata, pentru ca nu am desenat foarte mult manga pe pc, nu am tableta, doar odata 1 saptaman cand am avut o tableta de la varul meu, si pot spune ca Magna Studio si Photoshop sunt o combinatie foarte buna, mie mi-au iesit niste desene destul de ok pentru vremea aceea(s-a intamplat mai demult si nu prea stiam nici sa desenez nici sa folosesc photoshop-ul/manga studio prea bine).

3 răspunsuri:
| TomaSorinel1974 a răspuns:

Paint