| just4mee45 a întrebat:

FUNDA.....propozitia subordonata din fraza :Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii..a-atributiva
b-predicativa
c-subiectiva
FUNDA MAREE!

Răspuns Câştigător
| TheKid a răspuns:

Asta am avut-o eu acum 30 de min la examen, cred ca si tu. Eu am pus subiectiva big grin dar toata lumea zicea ca e predicativa sad dar nu are cum deoarece happy este dificultatea, este o proprietate a propozitiei subiective precum : este bine, este rau, este acceptabil

| SilentStrike a răspuns (pentru TheKid):

Propozitia se citeste invers si va veni "Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza". este - verb copulativ deci avem predicat nominal incomplet iar "ceea ce ma jeneaza" inlocuieste numele predicativ deci este propozitie predicativa... iar "este dificultatea" nu e expresie verbala impersonala pentru ca dificultatea e substantiv, nu adverb.

| Blu3Li0n a răspuns (pentru TheKid):

Pai si pana la urma ce e..ca marti dau examen la romana..si cine stie poate imi da intrebarea asta

18 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Cred ca e subiectiva."Cine? Ce?"

| VanillaCh0c0 a răspuns:

Este clar subiectiva."Ceea ce", cand apare la inceputul unei propozitii este luat ca element introductiv al propozitiei subiective. happy

| SilentStrike a răspuns (pentru VanillaCh0c0):

"Ceea ce" introduce si predicativa. propozitia se citeste de la dreapta la stanga : Dificultatea rasfoirii este/1 ceea ce ma jeneaza/2.

| Blu3Li0n a răspuns:

Pai ce este propozitia asta..ca am examen marti la romana si ma ajutati daca imi spuneti.

| Justonekiss a răspuns:

Si eu tot predicativa am pus, profa de romana mi-a zis ca e bine, dar restul` zic ca nu e asa straight face. Sper sa se ia in considerare ambele raspstraight face

| Suzana_3199 a răspuns:

Nu are cum sa fie subiectiva deoarece: dificultatea nu este adverbstraight face Este predicativa. si o ie logic : este dificultatea rasfoirii. -> este - verb copulativ deci trebuie sa fie predicat nominal ca sa fie pr nominal trebuie sa aiba nume predicativ, dificultatea este subiect iar rasforii determina dificultatea, deci este atribut. Prin urmarea in a doua propozitie nu ai nume predicativ -> ceea ce ma jeneaza - Propozitii predicativa! Aste e parerea meaaa thinking

| Lullly a răspuns (pentru Suzana_3199):

Exact asa m-am gandit si eu, dar mi-e asa frica. Jumatate au zis predicativa si jumatate subiectiva.
Acuma vedem noi...

| Serban_Nicoleta_1997 a răspuns (pentru Suzana_3199):

Sunt de aceeasi parere cu tine.Si eu am pus tot predicativa. Si mi se pare cel mai locig. Dar toti spun ca este subiectiva.Asta este! Ramane sa vedem!

| ktyi a răspuns (pentru Suzana_3199):

Parerea ta, dar e subiectivawinking

| Blu3Li0n a răspuns (pentru Suzana_3199):

Pai ce e predicativa, subiectiva? ca marti dau examen

| Blu3Li0n a răspuns (pentru Lullly):

Atunci ce este..ca marti dau exmen la romana

| clausw33t a răspuns:

Ceea ce nu este element introductiv doar pentru subiectiva. este un pronume relativ si pronumele relativ apare ca element la fiecare propozitie subordonata. de exemplu, poate sa introduca si o completiva directa: stiu ceea ce ai vorbit.

/stiu 1/ceea ce ai vorbit 2/. ce stiu? ceea ce ai vorbit. completiva directa.
deci ceea ce NU introduce doar subiectiva.
si eu am pus tot predicativa. in scoala mea doar 6 elevi din 60 au pus subiectiva. nu este posibil ca restul de 54 de persoane sa fim toti prosti, nu?

| qFaustus a răspuns:

E subiectiva happyCel putin asta am pus eu.

| Mihaescu_Ivona_1998 a răspuns:

So, toti profesorii de romana zic ca este subiectiva. Eu una am pus predicativa si mi se pare foarte logic sa fie si predicativa. Nu stiu sigur daca se va lua in calcul.dar gandeste-te ca si merge si daca spui "dificultatea rasfoirii este jenanta"...deci merge si predicativa.

| Andrei_Andrey_1982 a răspuns:

Si eu acum am avut-o... Profu ne-a dat ca e atributiva( e un prof de 61 ani care nu stie deloc romana) si toti prostii s-au luat dupa el laughing eu am scris predicativa.subiectiva nu e pentru ca subiectul este "dificultatea". este predicativa pentru ca propozitia ar fi cam asa:

Dificultatea resfoirii este /1 ceea ce ma jeneaza 2/

Si dupa cum se vede verbul este nu are nume predicativ, adica toata propozitia 2 este acel NP deci este predicativa

FUNDA?