| damy92 a întrebat:

Salut, am si eu un pietroi pot să spun si nu imi dau seama daca este valoros sau nu.
Il am de la bunici care l-ar fi luat dintr-o pestera prin 1950 cam asa.

5 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Aduce a pirită. Dacă într-adevăr asta este, o poți pune în praștie și trage cu ea după porumbei. Sau vinde ca simplu ornament pentru cineva atras de așa ceva.

| Floridori a răspuns:

Buna! Piatra din fotografie pare a fi pirita sau aurul nebunului, cum i se mai spune in mod popular.

Exista bijuterii din acest mineral, dar nu are o valoare monetara ridicata pe piata, fiind intalnita frecvent atat in tara noastra cat si in alte tari si exploatata in cantitati mari, in special in Muntii Urali.

Daca te intereseaza si ai curiozitatea, exista foarte multe lucruri interesante legate de acest mineral, inclusiv mituri si legende.Se mai spune ca are proprietati ezoterice si vindicative.Desigur ca gasesti toate aceste informatii interesante pe Google deci nu are sens sa te plictisesc in cazul in care nu ai aceste curiozitati.

Numai bine!

| damy92 explică:

Tin sa precizez ca este foarte grea are 1kg si ceva si este un pic mai mare decat pumnul