| Musicat112 a întrebat:

As vrea sa stiu cum poti sa intri la un liceu de arte (in ce consta proba). Si ce cariera poti dezvolta din desenul liber?

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

De obicei proba constă în desenarea unei naturi statice, adesea forme geometrice, cu proporțiile potrivite și hașuri plastice. La desen nu mai știu exact din ce se dădea, mi se pare că și din pictură. Probele sunt două, fiecare durând între 2 și 5 ore, în funcție de fiecare elev.
„Carieră din desen liber", nu prea înțeleg. În urma unui liceu de arte, vei putea deveni: pictor, implicit artist, profesor de desen, și... cam pe aici se închid oportunitățile pentru desenul plastic.

1 răspuns:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Nu o sa faci desen liber, vei avea de desenat natura moarta cel mai probabil, dar desenul nu este in nici un caz liber, te vei folosi de tehnica.