|

Salut! Care sunt cărțile de dezvoltare personală şi educație financiară care v-au marcat cel mai mult viața?

10 Raportează Evaluează
10 răspunsuri:
| a răspuns:

Experienta si unele citate filozofice

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Nu cartile de educatie financiara si dezvoltare personala m-au marcat... Crede-ma, chiar am citit destule, fiind student la Istorie si Stiinte Politice.
Ceea ce m-a influentat in viata de zi cu zi au fost vorbele bunicului meu, acele discursuri marunte despre viata si societate. Avea o mentalitate pe care n-am mai gasit-o la niciun scriitor de profil.
Mai nou, toti isi exprima un punct de vedere subiectiv si te determina sa tratezi lucrurile asemenea lor.Iti limiteaza creativitatea si te plafoneaza in ideile lor,iar tu ii crezi pe cuvant(ca na, doar au "doctorate" si "studii" pe subiect, nu?)
Totusi, daca n-ai la indemana un om intelept care sa te formeze, iti recomand "Linistea vorbeste" de Eckhart Tolle.
In opinia mea e cea mai reusita.

| explică (pentru Gaby212):

Știu exact la ce te referi, de asta întreb aici daca știe cineva vreo carte mai neobișnuită, care să te convingă de unele aspecte ale vieții, repet, să te convingă, că doar nu trebuie să fim de acord cu tot ce scriu autorii al genului ăsta de cărți, noi trebuie să selectăm ceea ce credem noi 100%.

| a răspuns (pentru Vali215):

Pai ti-am recomandat si o carte...Mai la final(daca inca n-ai citit tot)

| explică (pentru Gaby212):

Normal ca am citit tot, doar ca am uitat sa-ti multumesc si pentru carte. laughing Iti multumesc acum! big grin

laughing Cu placere.Credeam ca n-ai citit tot, se mai gasesc useri de genul si mi-am format un reflex. happy

| a răspuns:

Incepe cu ce nu-ti place.
Brian Tracy

| explică (pentru Andree4):

O am deja pe listă. Acest autor a scris o carte cu un român, Lorand Soares Szasz se numește, mă rog, e și puțin ungur. Calea spre succes se numește cartea, dacă te pasionează. Mulțumesc pentru recomandare! happy

Multumesc si eu pentru recomandare. Acuma citesc "Puterea de convingere" de Napoleon Hill. Si asta va fi una din cartile care cu siguranta o voi reciti cu drag si cu siguranta ma va marca.

| explică (pentru Andree4):

Acum*