| anonim_4396 a întrebat:

Funda pentru cine imi spune titluri bune de carti cu vampiri, varcolaci, fantome, chestii paranormale. Orice in afara de seria Twilight, Jurnalele Vampirilor, Mai las-o moale cu fantomele, Inger & Demon pentru ca pe acestea le stiu. Daca se poate si un mic rezumat al cartii.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| LitaKamelya a răspuns:

Hmm iti recomand,, Fortele raului absolut " sunt 3 parti, este vorba despre o fata care vede fantome. Ajunge intr-un fel de internat si acolo afla ca sunt mai multi cu puteri paranormale gen un magician, fratele lui era varcolac si mai era inca o tipa cu focu... erau mai multe. In fine cartea este super, nu prea as vrea sa iti spun multe.
Personajul principal este Chloe care afla ca de fapt este necromanta, nu doar vede fantomele dar le poate controla scheletele. Ea se indragosteste de unul dintre frati, dar celalalt o iubeste si e super complicat.
Toti vor fugi de tipi rai care ii inchisese in acel internat si daca nu ma inseala memoria vroiau sa ii anihileze, crezand ca ei sunt un experiment esuat.

Iti mai recomand sa citesti,, Nu plange sub clar de luna " are doua parti dar eu am citit doar una, prima chiar m-a impresionat.
Este vorba de o fata care are o mama vitrega iar ea il convinge pe tatal ei sa o trimita la o tabara.
Fata asta, care am uitat cum o chema, ajunge in tabara iar acolo il cunoaste pe baiatului unui rock-star. El la fel este varcolac si vor aparea probleme. Este complicat mai ales cand ea este trimisa la o tabara unde acolo mai mult era ca in armata.
Am inteles ca in partea 2 tipa se duce la baiat acasa si desigur ca si acolo treaba se incurca.

Si iti mai recomant seria de Charlaine Harris, cu vampiri. True Blood este facut dupa seria ei de carti. Sunt 11 volume, primul se numerste,, Morti pana la apus ".

Ar mai fi o carte super interesanta... aceasta se numeste,, Casa de sticla " dar in total sunt cam... 7 volume, cred.
Eu l-am citit pe primul, este vorba de o fata care ajunge intr-un oras mai parasit, daca putem spune asa. Acolo la internatul unde sta, sunt monicistele, mai pe scurt fraierele care stateau dupa o tipa Monica, ea facea cartile.
Fata asta fuge din internat si ajunge sa stea intr-o casa, carea i se spune Casa de Sticla, iar acolo mai este o fata Eve si inca doi baieti. Nu prea imi aduc eu bine aminte numele personajelor.
Oricum fata se acomodeaza acolo, pana cand afla ca unul din baieti este varcolac, doar ca ceilalti nu stiau.
Parintii ei afla ca a fugit de la internat si imediat vin dupa ea la Casa de Sticla si... acolo sa vezi faza funny.

Scuze daca team plictisit, dar spune mersi ca nu ti-am facut rezumat despre The Vampire Diaries, ca eu iti spuneam si serialul de la cap la coada dar si cartile... + jurnalele lui Stefan.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Uite-te pe aici:
http://www.carti-sf.info/
http://www.buybooks.ro/sf.asp
Lectura placuta!

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde cum le vrei tu, mai romantice, mai comice, mai scary. Personal, consider cărţile lui Stephen King foarte bune, sunt destul de scary şi te cam ţin imobilizată pe scaun cât citeşti. Cărţi mai uşurele pe care le-am citit de genul ăsta au fost Vampiriada, Roşu de rubin, Albastru de safir, Verde de safir (o serie destul de simpatică despre o tipă care poate face salturi în timp), Magia pentru începători, e un pic mai haotică are mai multe povestioare care mi-au placut destul de mult, însă toate au finaluri deschise şi e destul de greu de urmărit, dar mie mi-a plăcut...şi cam atât, dacă îmi amintesc îţi mai zic.

| xAkira a răspuns:

Nu plange sub clar de luna

seria Cercul Secret de L.J.Smith

| xAkira a răspuns (pentru xAkira):

A da si Seria cu cartile Damnare, Ratacre si Pasiune

| LorrexD a răspuns:

Eu ştiu o carte bestialăă. Se numeşte Inferno. Ceva în gen Horror.

| Emm_Emma_1996 a răspuns:

Buna! Aceeasi fobie o am si eu cu cartile sf big grin Iti recomand colectia True Blood, Eve (3 volume), Evernight (2 volume), Frenezia, Vampirii din Morganville, Naluca si Naucul, Volumele Evermore si Luna albastra, Shadow Falls 1si 2, Georgina Kinkaid (nopti de sucub, patimi de sucub...), Altfel de ingeri 1, 2 si 3; Semnul, Tradarea, Cercul secret, Academia vampirilor, Fantomele ne stiu toate secretele, si daca nu ai citit de la jurnalele vampirilor si jurnalele lui Stefan big grin Lectura placuta happy

| TheUnikBiby a răspuns (pentru Emm_Emma_1996):

Iti multumesc frumos! Pe multe dintre acestea le-am citit deja, dar de unele nu stiam :*