| BooBearForever a întrebat:

Spuneti si mie niste nume de carti daca se poate cu vampiri sau daca nu sa fie SF si sa imi spuneti pe scurt despre ce e vb. Vreau alte nume de carti in afara de seria Twilight, Jurnalele Vampirilor, Academia Vampirilor sau Sange Albastru

8 răspunsuri:
| mariacris98 a răspuns:

Cercul Secret- L. J. Smith
Instrumente Mortale- Cassandra Clare
Micutele Mincinoase- Sara Shepard
Mai Las-o Mai Moale Cu Fantomele- Megan Crewe
Nu Plange Sub Clar De Luna- Heather Davis
Vampirii Sudului- Charlaine Harris
Jurnalele Vampirilor- L. J. Smith
Gazda- Stephenie Meyer
Bestia- Alex Flinn
Fascinatie- Melissa Marr
Obsesie- Melissa Marr
Vraja fatala-Cliff McNish
Fata si Marea- Maureen Johnson
Paranormal- Kirsten White
Noua si Scurta Viata A Lui Bree Tanner- Stephenie Meyer
Amurg- Stephenie Meyer
Fortele Raului Absolut- Kelley Armstrong
Jurnalele Lui Stefan- L. J. Smith
A 16-a Luna- Kami Garcia & Margaret Stohl
Fior- Maggie Stiefvater
Evermore- Alyson Noel
Luna Albastra- Alyson Noel
Eve- Anna Carey
Setea- Carrie Jones
Damnare- Lauren Kate
Ratacire- Lauren Kate
Pasiune- Lauren Kate
Darul- Kristin Cashore
Pe Jumatate Moarta- Kim Harrison
Divergent- Veronica Roth
Predestinati- Josephine Angelini
Ingerul Noptii- Becca Fitzpatrick
Crescendo- Becca Fitzpatrick
Blestemul Din Swoon- Nina Malkin
Jocul Minciunii- Sara Shepard
Cele Noua Vieti Ale Lui Chloe King: Caderea- Liz Braswell
Inainte Sa Adorm- S. J. Watson
Dispozitive Infernale- Cassandra Clare
Casa Noptii- Phyllis Cast
Academia Vampirilor- Richelle Mead
Georgina Kincaid- Richelle Mead
Altfel De Ingeri- Lili St. Crow
Tradari- Lili St. Crow
Culorile Dragostei- Kerstin Gier
Uratii- Scott Westerfeld
Ar fi mai multe, dar astea imi vin acum in minte.
P. S. Daca as sta sa iti scriu despre ce este vorba in fiecare mi-ar lua o eternitate. Pot sa iti spun ca fiecare carte are o poveste de dragoste.

| BooBearForever explică (pentru mariacris98):

Mersi mult, nu mai conteza atat timp cat imi plac numele.

| DayByDay a răspuns:

Vampire Academy - Richelle Mead
P. C. Cast - House of Night
Melissa de la Cruz - Blue Bloods
LJ Smith - Secret Circle
LJ Smith - Night World
Keri Arthur - Riley Janson
Ellen Schreiber - Vampire Kisses
Cassandra Clare - Mortal instruments
Katie MacAlister - Dark Ones
Claudia Gray - Evernight
Keri Arthur - Nikki & Michael

| Dany19 a răspuns:

Astea ar fi cu vampiri :
Vampirii din Morganville (7 volume aparute la noi) - Rachel Caine
Adolescenta Claire Danvers, trimisă de părinții ei pentru studii in orașul Morganville din Texas ( Claire având 16 ani, iar parinții necrezând-o îndeajuns de matură pentru a merge la o școala de prestigiu, ea fiind și foarte inteligentă) trebuie să se mute din cămin din cauza unui conflict cu fata bogată (in acelasi timp fiica primarului) a campusului. Se mută în Casa de Sticlă — numele primului volum —, unde începe aventura. Claire are parte de multe peripeții alături de prietenii săi Shane, Michael și Eve. Claire trăiește cu toate că viața îi este in pericol, o poveste de dragoste. Orașul Morganville, este unul extrem de sinistru și nu știi la ce să te aștepți de la locuitorii acestuia.
Casa Noptii (8 volume aparute la noi)-Kristin Cast
Aleasă să fie inițiată în școala de vampiri, Zoey pleacă de acasă și începe o aventură care îi schimbă total viața. Dezamăgită de familie, prieteni, plină de îndoieli și de nesiguranță, adolescenta nu gǎsește înțelegere decât la bunica sa, o descendentǎ a indienilor Cherokee.
La Casa Nopții din Tulsa, Zoey se va confrunta cu o altfel de existență, va trece prin întâmplări care îi vor confirma calitățile și îi vor desăvârși în cele din urmă destinul. Mai mult, va găsi acolo prieteni adevărați și un loc căruia, în sfârșit, să îi aparțină.
Vampirii Sudului (11 volume) - Charlaine Harris
Tanara telepata Sookie Stackhouse, eroina romanului si a intregii serii, locuieste in Bon Temps, un orasel aparent pasnic din Louisiana. Si tot aici, vampirul Bill face eforturi pentru a se integra in societatea oamenilor si a fi acceptat de localnici. Din momentul in care Bill se indragosteste de Sookie, actiunea incepe sa se deruleze alert si nimic nu poate sta in calea celor doi.
Alte carti S. F care mie mi-au placut si ti le recomand (majoritatea le-am si citit):
Fascinatie - Melissa Marr
Obsesie - Melissa Marr
Divergent - Veronica Roth
Uratii - Scott Westerfield
Setea - Carrie Jones
Sabriel - Garth Nix
Lirael - Garth Nik
Abhorsen - Garth Nix
Legaminte - Ally Condie
Ultimul cantec - Nicolas Sparks
Ingerul Noptii - Becca Fitzpatrick
Crescendo - Becca Fitzpatrick
Damnare - Lauren Kate
Ratacire - Lauren Kate
Pasiune - Lauren Kate
Eve - Ana Carey
Blestemul din Swoon - Nina Malkin
A 16-a luna - Kami Gracia
Gazda - Stephenie Meyer
Altfel de ingeri - Lili St. Crow
Tradari - Lili St.Crow
Nu plange sub clar de luna - Heather Davis
Dispozitive infernale vol 1 - Ingerul mecanic - Cassandra Clare
Dispozitive infernale vol 2 -Printul mecanic - Cassandra Clare
Evernight - Claudia Gray
Chimie Perfecta - Simone Elkeles
Cele tre1spr3zece motive de Jay Asher
Invocarea - Kelly Armstrong
Revelatia - Kelly Armstrong
Rafuiala - Kelly Armstrong
Cercul Secret vol 1-Ritualul
Cercul Secret vol 2 - Captiva
Cercul Secret vol 3- Puterea
Bloody Valentine - Melissa de la Cruz
Mai las-o moale cu fantomele - Megan Crewe
Pe jumatate moarta - Kim Harrison
Darul - Kristin Cashore

| CrAzYAbOuTMuSiC a răspuns:

Vampirii din Morganville
Vampirii Sudului

| Stefy_Emily_1997 a răspuns:

Jocurile Foamei -este un thriller SF plin de aventura, ce straluceste prin abordarea temelor moralitatii, supunerii, salvarii, iubirii si, mai presus de toate, a sacrificiului.

Afla mai multe despre Katniss si Peeta, doua personaje de care te vei atasa emotional o data ce ai inceput sa citesti primele randuri.

| BooBearForever explică:

Mersi

| smiile4u a răspuns:

Buna wave. Eu ti-as sugera :
1. Vampirii din Morganville de Rachel Caine.
-Adolescenta Claire Danvers, trimisă de părinții ei pentru studii in orașul Morganville din Texas ( Claire având 16 ani, iar parinții necrezând-o îndeajuns de matură pentru a merge la o școala de prestigiu, ea fiind și foarte inteligentă) trebuie să se mute din cămin din cauza unui conflict cu fata bogată (in acelasi timp fiica primarului) a campusului. Se mută în Casa de Sticlă — numele primului volum —, unde începe aventura. Claire are parte de multe peripeții alături de prietenii săi Shane, Michael și Eve. Claire trăiește cu toate că viața îi este in pericol, o poveste de dragoste. Orașul Morganville, este unul extrem de sinistru și nu știi la ce să te aștepți de la locuitorii acestuia.

2.Pasiune de Laurent Kate
-Lucinda și-ar da viața pentru Daniel. Și chiar a făcut-o. Iar și iar. De-a lungul timpului, cei doi îndrăgostiți s-au regăsit și au fost dureros despărțiți de fiecare dată. Dar poate că nu e nevoie să fie mereu așa...
Luce este sigură că ceva – sau cineva – din trecut o poate ajuta și se aventurează în vieţile ei anterioare, singurele care îi pot dezvălui frumuseţea tragică a iubirii dintre ea şi Daniel, dar şi misterul sumbru al blestemului care o împiedică să se desăvârşească. Pe parcursul odiseii sale se va revedea într-un caleidoscop de epoci şi de versiuni și va fi, pe rând, martora şi protagonista pasiunii şi a morţilor ei înfiorătoare. Iar Daniel o va urmări prin trecutul lor, îngrozit de ceea ce s-ar putea întâmpla dacă ea ar rescrie istoria. Povestea lor de dragoste ar putea arde în flăcări... pentru totdeauna.

3. O zi din 7 de Lauren Oliver
-acă ai avea o singură zi de viață, cum ai alege s-o trăieşti? Şi dacă ai şti că vei muri, ce moment ai vrea să retrăieşti?

Acestea sunt întrebările pe care şi le pune tânăra Samantha Kingston, în cele şapte zile aproape identice pe care le trăieşte şi retrăieşte pentru a îndrepta o greşeală pe care trebuie mai întâi s-o descopere. Ea pare să ducă o viaţă perfectă: face parte din grupul celor mai populari elevi, are ca iubit pe cel mai tare băiat din şcoală, are un grup de prietene cu care împarte totul şi aproape tot ce îşi doreşte. Dar oare e chiar aşa? După o petrecere aparent ratată, suferă un accident de maşină şi moare. Apoi se trezeşte a doua zi şi o ia de la capăt. Şi apoi iar. Şi iar. Ziua de 12 februarie, care ar fi trebuit să fie o zi ca oricare alta în viaţa ei, devine ultima ei zi din viaţă. De şapte ori. Ce trebuie să facă Samantha pentru a ieşi din această buclă temporală şi pentru a-şi salva sufletul şi pe cei din jurul ei?
SPer sa iti placa happy
Pa, Pa wave