| NoNamemartes a întrebat:

aceasta nu este o intrebare, vreau sa va spun ceva, multi nu stiu ca acum in 2017 (mata) se scrie legat nici eu nu stiam pana cand mi-a spus doamna de romana si am vazut si intr-o carte si chiar si soare are plural!

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

In mod justificat "Soare" are si plural pentru ca se refera la corpuri ceresti cu lumina proprie; iar in campul tau vizual ( noaptea ) ai multi SORI/Stele si foarte putine planete luminate se Soarele sistemului planetar in care tu vietuiesti

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Soare are plural de mult laughing, si mata, la fel, se scrie de mult legat (daca are sensul de dumneata ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mata, fara diacritice, se scrie legat. Aceasta este o formula de politete, fiind o prescurtare de la ''dumneata''. Varianta cu ă se scrie cu cratima, insemnand ''MAma TA''. In ceea ce priveste cuvantul soare, si eu am vazut pe dex ca are plurarul ''sori'', desi mie mi se pare incorect, deoarece acesta nu este decat unul singur. Daca in dictionar apare la plurar, in mai multe carti, inseamna ca are plural.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

In univers nu exista doar soarele sistemului nostru planetar. Exista milioane/miliarde de sori. In fapt sunt niste stele intr-o anumita etapa a existentei lor. Unele se sting, altele se nasc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Da, scuza-ma... La asta nu m-am gandit.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Eu sunt batran si aflu zilnic cate ceva nou.

| NoNamemartes explică:

Va multumesc la toti nici nu stiu cui sa ii dau funda!

| ss501 a răspuns:

Doamna ta de romana mai trebuia sa repete facultatea de litere. Ma-ta se scrie asa si soare nu are plural. De ce? Tu te uiti pe cer si vezi dublu soarele?