| NoNamemartes a întrebat:

mai pun odata aceasta "intrebare". Deci eu explic mai multor prieteni "analfabeti" nu le pot spune altcumva, ca cuvantul "mata" acum in 2018 se scrie legat, la fel si cuvantul "nicio", si soare are plural, Vreau sa imi raspunda doar cei care stiu, nu vreau sa jignesc dar m-am saturat de analfabeti, informati-va va rog inainte de a raspunde.Ma surpinde faptul ca unii nu stiu aceste lucruri si in unele cazuri trebui sa scriu dezlegat deoarece nu am chef sa explic sau sa ma cert cu cei care nu stiu... Funda o sa fie data celui mai bun raspuns si explicit

Răspuns Câştigător
| RK_Catutza_1970 a răspuns:

Deci... rand cu rand
1. nu "ii explic la mai multi prieteni" ci "le explic mai multor prieteni"
2. nu "nu ii pot spune altcumva" ci "nu le pot spune altcumva"
3. mama ta se scrie cu cratima, oricare ar fi anul
4. nicio, niciun se scrie impreunat
5. un soare--doi sori
6. nu "ce-i care stiu" ci "cei care stiu" (de la aceia)
7. nu "informativa" ci "informati-va".
8. nu "trebui" ci "trebuie"
9. nu mai folosi cuvantul "analfabet" cand scrii ca unul

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Wow, amuzantule. Radeti fratilor, cum puteti sa va abtineti la asa o gluma buna?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am vazut ca ai cazut cu tampla pe o bara de fier. In concluzie: tot ce ai spus este drept. Nu te contrazic cu nimic desi unii ti-au dat raspunsuri bine documentate. Pe unii oameni nu-i bine sa-i contrazici.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In loc sa te contrazici aiurea sau sa afli un raspuns aici ar fi trebuit sa consulti dexonline.ro, site-ul contine definitii din peste 40 de dictionare si le puteai arata si prietenilor daca ai sau nu dreptate.

Bula
| Bula a răspuns:

Stii cum se spune?
Omul se cunoaste dupa prieteni!

Tu, in 2018, ai citit DEX sau alt indrumator gramatical, unde se scrie acele minuni, in "forma noua"? tongue
Da-ne link sa citim si noi, oficial!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Misto ironia pe care incerci sa o subliniezi

| sierra1 a răspuns:

Eu cred că "mata" se scrie așa când vrei să te adresezi unei persoane pe scurt, în loc de DUMNEATA. Altfel, de pune cratimă. (e și o melodia pe tema asta)

| LPCTSTR a răspuns:

Umm...
Presupun ca esti inca afectat de acele lovituri ori de la calorifer, ori de la bara din metal, asa ca afla ca mai bine stergi intrebarea pentru a nu te face de ras cu harul cu care te-a inzestrat Dumnezeu de a-i suporta pe "analfabeti".
Iar daca ai fi vrut sa te referi la cazul la care si eu m-am gandit, atunci acei copii sunt agramați nu analfabeti.
Poate data viitoare iti vei folosi harul acela in a citi si intrebarea ta iar apoi poate vei fi in masura de a-i corecta si pe altii.

| johnnny123 a răspuns:

Când spui că te-ai săturat de analfabeți, să înțeleg că te-ai săturat și de tine însuți?

Pentru că am văzut întrebări cu mai puține greșeli scrise de copii de cinci ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Jur ca același lucru am vrut sa ii spun și eu!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ai dreptate cu ce ai scris aici unii asa cred ca se scrie corect.

| siriusblack98 a răspuns:

E fumata gluma asta cu tenta ironica de multicel.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

în 10 Iulie 2012 | VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:
Buna, raspunsul corect este "mă-ta" si explicatia este logica. Tinand cont ca in acest cuvant se imbina doua cuvinte cu valori morfologice diferite, si anume abrevierea din popor a cuvantului mama in monosilaba:"ma" + pronumele "ta" ce indica persoana a II-a nu se pot lega doar prin cratima, dar stiind ca acest cuvant circula in ziua de astazi la ordinea zilei, multora le este mai usor sa il scrie legat si in acelasi timp si incorect. Sper ca te-am putut ajuta si ca ti-ai dat seama cam cum este cu acest cuvant.

| anamariarot a răspuns:

Salut, TPU! Mai pun o dată această „întrebare". Eu le explic mai multor prieteni „analfabeți", că nu LE pot spune altcumva, că structura „mă-ta" NU SE SCRIE LEGAT, la fel și cuvântul „nicio", iar „soare" are plural. Vreau să-mi răspundă doar CEI care știu. Nu vreau să jignesc, dar m-am săturat de analfabeți. Vă rog, informați-vă înainte de a răspunde! Mă surprinde faptul că unii nu știu aceste lucruri și în unele cazuri trebuie să scriu dezlegat, deoarece nu am chef să explic sau să mă cert cu cei care nu știu... Funda o să fie dată celui mai bun și explicit răspuns.
1. Construcțiile în cazul Vocativ-când numești un lucru/o persoană-le izolezi de restul enunțului prin virgulă.
2. După un apel, adică după Vocativul de care spuneam mai sus, pui virgulă.
3. „Odată" se scrie legat când are sensul de „odinioară", „demult", „cândva". Când poți număra(exemplu: le-am spus o dată, de două ori, de n ori), îl scrii dezlegat.
4. Nu începi cu „deci". Prin „deci" arăți o concluzie.
5. Pentru cazuri de genul: „le-am spus la mai mulți prieteni", „le-am spus la prieteni", „le-am spus la părinți" folosești forma pentru cazurile Genitiv, respectiv Dativ, adică „mai multor prieteni", „prietenilor", „părinților".
6. „Că cuvântul" este cacofonie. Un sinonim pentru „cuvânt" este „lexem" și îl poți folosi pe post de substituent, pentru a evita sunetul neplăcut al cacofoniilor. Acolo am pus „structura", pentru că sunt două cuvinte alăturate(deci le separi prin cratimă); explicația ai primit-o deja într-un alt răspuns.
7. Poți scrie atât „niciunul", cât și „nici unul", însă depinde de context.
8. Scrii „ce-i" când înseamnă „ce este"(X, ce-i cu tine?).
9. Scrii „informați-vă"(voi VĂ informați; două părți de vorbire diferite).
10. Scrii „vă rog, informați-vă", pentru că „informați-VĂ VĂ rog" reprezintă tot o cacofonie.
11. Înainte de „pentru că" sau „deoarece", înainte de „dar" pui virgulă.
Ai și tu suficiente greșeli, nu crezi? Întotdeauna, înainte de a-i critica pe alții, ar fi bine să ne vedem propriile greșeli și să ne asigurăm că suntem perfecți. Dacă totuși ții neapărat să critici pe cineva, fă-o într-un mod constructiv și nu jigni!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Scoala nu prea faci, nu? Ma mir ce prieteni rabdatori ai.Ar fi cazul sa-i mai asculti si sa mai pui mana pe gramatica.

| NoNamemartes explică:

A fost ma misto baieti laughing, aceasta intrebare o este o gluma daca ii pot spune asa laughing, Am scris intentionat...

| tottoshi a răspuns:

Ai o oglinda?

| TheCrazyPlayer a răspuns:

Mama ta, -ta e pronume wtf