| WinMarkPublicChampion a întrebat:

Am o problema
Fac sala de vreo 4 luni si cand imi incordez pieptul, in mijloc imi apare o galma care pare ca s-ar continua pana la gat.
De ce a aparut acea galma?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Probabil că te-ai fortat prea mult. Nu este bine să te fortezi la maxim căci si fierul cedeaza, cu cât mai mult corpul uman.
Renunță la activitatea care ti-a produs acea galma, dacă vrei să te faci din nou sănătos. Trebuie să ajuti organismul să se facă bine.

| WinMarkPublicChampion explică (pentru anonimg):

Pai eu stiu ca trebuie sa trag tare daca vreau sa fac ceva, si nu as zice ca pun multe greutati, doar cat este nevoie si cat pot eu sa ridic.

| anonimg a răspuns (pentru WinMarkPublicChampion):

Cat are la bord o masina: 220-240km/h sau mai mult? Daca soferul ar avea voie sa circule cu viteza aceasta, cat timp ar rezista masina? Fara indoiala ca viata ei s-ar scurta. Sau calul daca ar fi fortat la maxim, oare nu ar face spume si ar muri din pricina efortului? Si noi oamenii tot asa suntem creati. Noi avem nevoie de rezistenta. Si aceasta se capata in timp dupa 10-20 de ani de experienta in orice domeniu.
Cunosc un antrenor de culturism care acum nu mai are voie sa ridice greutati.
De asemeni cunosc colegi de munca care s-au fortat sa ridice greutati in vremea tineretei lor; si toata viata lor vor trai cu probleme de mijloc.
Nu stiu care este treaba cu galma ta; stiu doar ca daca vrei sa te faci sanatos trebuie sa renunti sa mai depui efort intens. Ar trebui sa te vada si un medic.
Deci nu trebuie sa tragi tare; totul in viata trebuie facut cu moderatie.

| Ungureanu_Emanuel_1988 a răspuns:

Serios cauti un raspuns pe interent? =) ai auzit de doctor? rolling on the floor)