| TheNone a întrebat:

Raman corijent la muzica intr-o veselie, nu pot trece deloc. Fac meditatii am invatat 3 carti de muzica stiu tot ce se poate despre aceasta materie numai ca profesorul nu vrea sa ma treaca. Sunt in clasa a 12-a si mi-e frica ca nu intru in bac.
Intr-o zi s-a imbatat ma-sa si a dat foc la casa(a profesorului) si eu am ras copios pe aceasta tema iar profesorul a aflat. Ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Intr-adevar, nu este ok ca a ras, insa nu stiu de ce ii critici romana cand tu scrii "cereti". Atat "corijent", cat si "corigent" sunt acceptate conform DOOM2.

13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Se scrie ''corigent'', nu cum ai scris tu. Apuca-te si de romana, parerea mea.
Cauta sa nu mai razi de problemele altora si du-te si cereti scuze intr-un mod politicos spunand ca nu ai constientizat cat de dificila poate fi o asemenea situatie. Daca nu te poti intelege cu el, reclama-l la inspectorat. Ei te vor evalua. vor vedea ca esti de trecere cel putin si te vor scapa ei. Vorbeste cu parintii tai si mergeti impreuna la inspectorat. Spor!

| Donsavas a răspuns (pentru anamariarot):

Eu poate o fac din neatentie. El asa stie sa vorbeasca. Eu nu critic. Eu doar ajut,cel putin asta incerc sa fachappy si nu stau niciodata sa vad daca cel ce critica are si el greseli in comunicare sau daca persoana pe care o critic a gresit, pur si simplu. Citesc intrebarea si incerc sa il ajut cat pot, fie prin a corecta, asa cum ai facut si tu cu mine acum. Multumesc, apreciez!

| anamariarot a răspuns (pentru Donsavas):

Poate inainte sa-i criticam pe altii, ar fi mai bine sa ne uitam in propria curte, eventual sa ne informam, ca poate e corect ce a spus(ca in cazul de fata). Oricum, apreciez atitudinea ta.

| Donsavas a răspuns (pentru anamariarot):

Pai da,de cele mai multe ori ma uit la mine si la greselile mele pe care incerc sa mi le corectez. Un motiv pentru care eu cat si ceilalti traim in societate,ar fi intocmai acesta,de a ne perfectiona. Oamenii ne oglindesc pe noi si ne arata lucruri de care noi nu suntem constienti. De multe ori gresesc si nu vad,insa asta nu ma opreste sa nu ma uit in gradina altuia,pentru a-l ajuta,si el pe mine,de asemenea! Multumesc pentru observatie. Sunt anumite greseli pe care le fac cu voie,cum ar fi aceea de a scrie cu litera mica la inceputul propozitiei. Chestia asta cu ''uita-te in gradina ta si lasa-i pe altii'' nu ajuta pe nimeni cu nimic. E adevarat ca trebuie sa ne concentram mai mult pe ale noastre actiuni,decat a ne intoarce ''privirea'' spre alta lume, insa nu trebuie sa raman cu ideea ca altii nu ma mai pot corecta, ca doar ce vad eu e bine. Daca raman fixat pe ideea asta, raman cu greseli, asa cum fac cei ce nu stiu sa primeasca de buna voie un comentariu critic. O seara frumoasa iti doresc! happy

| anamariarot a răspuns (pentru Donsavas):

Nu, nu am spus sa nu-i corectezi pe altii, ci sa-ti "vezi de lungul nasului", macar pentru a fi luat drept exemplu. Seara buna si tie!

| anamariarot a răspuns (pentru Donsavas):

Intr-adevar, nu este ok ca a ras, insa nu stiu de ce ii critici romana cand tu scrii "cereti". Atat "corijent", cat si "corigent" sunt acceptate conform DOOM2.

| Gonrax a răspuns:

De ce ai râde dacă cineva și-a pierdut casa? Ai probleme mintale?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbește cu el cere-ti scuze cât mai repede sa nu agravezi situația. Și îi poți propune sa îl ajuți la reconstrucția casei

| Dumbi a răspuns:

Meditatii la muzica ca ramai corigent, mor, aer pls laughing

Spune-i profesorului ca iti pare rau ca ai ras de problema lui, chiar daca nu ai nici o vina, majoritatea fac asta… totusi la muzica sa ramai corigent… Nu inteleg de ce se pune muzica in a 12-a, desenul e ok, poate vrei sa te faci arhitect, da' muzica? doar nu esti la un liceu de arte…

| patrik986 a răspuns:

Pai...ar trebui sa ii ceri scuze pentru ca ai ras pe tema asta(nu iti fie rusine). si nu ar trebui sa o ia personal deoarece el este acolo ca sa va invete si ca voi sa invatati si sa va deie note pe cat meritati.

| 1Me9 a răspuns:

Cere-i scuze acelui profesor. Spune-i ca este anul decisiv pentru viata fiecarui om si ca daca nu intri in acesta, nu poti sa faci nimic dupa aceea, ajungand sa fii prost platit, si altele. Faptul ca te pricepi la muzica si ca nu vrea sa te treaca este naspa rau. Spune-i (daca e cazul) ca nu conteaza ce activitati faci pe langa ora lui ( gen rasul ca i-a dat foc la casa ) ci ceea ce ai in cap, si ca daca altii mai slabi ca tine dar cuminti trec la materia lui, tu de ce nu ai trece, doar ca are el pica pe tine?!
Ar cam trebui scoti toti acesti profesori, parerea mea, inlocuiti cu unii incepatori, care sa lucreze de drag, si care sa fie ingaduitori.
Pe de alta parte, poti face o cerere la minister chiar, sau la director, deoarece e ceva serios, nu o gluma expirata toata aceasta treaba cu corigenta. Funda?!

| Modem21 a răspuns:

Ii poti spune ca ai gresit pe moment si nu ti-ai dat seama, nu ai avut idee ca se va ajunge aici si iti ceri scuze de la dumnealui..si poate ii promiti ca o sa fii mai atent data viitoare(nu va mai fi, daca zici ca esti clasa.12.dar ar fi bine)!
Ai grija ce faci si multa bafta!