| Ecbert a întrebat:

Se apropie bacalureatul si eu nu stiu mai nimic... Vreau sa imi dati sfaturi despre cum sa-mi gestionez timpul ca sa pot sa invat, cum sa invat, cat sa invat. Ma gandesc sa iau pastile pentru memorie, ceva recomandari? La matematica mi-e frica cel mai mult pentru ca profesorul meu nu preda deloc bine si foarte multi din clasa nu stiu nimic la mate.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Pur si simplu apuca-te de invatat. Ca prim pas, incearca sa cauti programa si sa vezi exact ceea ce trebuie sa stii. Ar fi o idee buna sa notezi lectiile undeva. Dupa ce inveti una, o tai de pe lista. Este mult mai motivant sa vezi cu ochii tai ca ai scapat de o pacoste si, astfel, esti putin mai aproape de a finaliza studiul. Iti spune asta cineva care a dat BAC-ul si care are sute de pagini de invatat pentru examenele de la facultatea de istorie pe care o urmeaza. La matematica, daca nu te descurci, cauta un profesor care sa te mediteze sau roaga un coleg sa te ajute. Eu tin minte ca prin luna aprilie (cu aproape 3 luni inainte de BAC), daca imi dadeai un subiect la matematica si unul la biologie (la romana mai stiam), nu treceam de nota doi. M-am apucat intens la inceputul lui iunie. La matematica lucram zilnic din culegeri. Urmaream lectii explicate pe Youtube si ceream ajutorul unor prieteni pe Facebook. La biologie am invatat cu o saptamana inainte, iar la romana stiam in mare parte, deci mi-a fost usor sa repet. Ei bine, de unde eram bata, am reusit sa iau la matematica nota 6.15, imensa pentru asteptarile mele, avand in vedere ca la simulari n-am obtinut niciodata mai mult de 1.70, 9.40 la biologie (materia de clasa a 11-a si a 12-a este foarte usoara) si 8.45 la romana. Nu te incurajez sa lasi totul pe ultima suta de metri, precum am facut eu, pentru ca s-ar putea sa nu-ti iasa socotelile, insa prin exemplul meu, am vrut sa-ti demonstrez ca se poate. Cumpara-ti culegerile potrivite si lucreaza din ele. Succes.

P.S. Eu consider ca sufar de deficit de atentie. De fiecare data cand incerc sa urmaresc un profesor, gandul imi zboara in alta parte. Chiar si asa, am putut sa invat. Treaba cu pastilele, deci, nu cred ca e prea eficienta. Pe langa asta, am inteles ca acestea isi fac efectul dupa o perioada mai lunga de timp.

P.S. 2 Daca dai a treia proba la fizica sau chimie, este mult mai dificil.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu intra in panica, acum este momentul sa te linistesti si sa culegi roadele invataturii din liceu. daca ai invatat zi de zi, lectie de lectie, chgiar daca simti ca nu stii suficient, recapituland iti vei aminti. Toata lumea se sperie cand mai raman cateva luni si intra un pic in panica, dar cei care au invatat la timp, vor avea rezultate bune. Esti mare, aportul profesorului conteaza extrem de putin, chiar daca profesorul de matematica nu preda prea bine, atata timp cat tu lucrezi suficient acasa si esti la zi cu toata materia (teorie plus probleme din manual, plus macar cate 5-6 probleme suplimentare de lectie), nu ai de ce sa te temi.
Uita-te pe subiectele din ultimii ani, te va incuraja mult fiindca vei vedea ca sunt destul ed simple si le poti rezolva cu usurinta (poti lua un 7 la matematica invatand doar lectiile din manual, aproape fara nici un efort, nu e deloc greu).
Poti lua si pastile de memorie, daca ai o minte exersata si ai invatat constant, te vor ajuta si la invatat, dar iti vore creste si increderea in tine.
Recapituleaza cu calm, concentreaza-te si aminteste-ti ce ai invatat, doar de asta ai muncit tot liceul, pentru examenul asta.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Pune deoparte TOATE aparatele "destepte" din jurul tau, pana dupa iei examenele de BAC (telefoane, tablete, calculatoare etc) si abtine-te de a volosi asemenea aparate.
2. Fa-ti un calendar + orar strict, de invatare fortata a materiilor din care vei da examen, sa cuprinda TOT ce trebuie sa inveti. Poti cere si ajutorul parintilor sau profilor. Promite-ti ca vei respecta programul facut cu maxima seriozitate. In fond, e vorba de viitorul tau!
3. Respecta cu strictete cele de la (1) si (2), respectandu-te si pe tine! Daca tu nu esti in stare sa te organizezi si nu te vei putea respecta din acest motiv, atunci nici altii nu te vor respecta.

| kiri11 a răspuns:

Citeste informatii despre revitalum mind. Este posibil sa te ajute. Este un supliment care nu afecteaza cu nimic organismul si revigoreaza memoria happy

| tiberida a răspuns:

Hei. Te poti motiva sa inveti. de exemplu, la fiecare 10 pagini pe care le ai de invatat pui cate o ciocolatica. Daca esti cinstit, cand termini de invatat, ai o "recompensa" laughing. Iti poti face un program, sa inveti mai intai ce e mai usor, sau ce iti place mai mult. Mie mereu mi se zice de Memo+ cand e vorba de pastile de memorie, costa vreo 20 de lei si are 60 de capsule, pare ceva natural si te ajuta si sa te concentrezi mai bine. Cat despre gestionat timpul, pe mine ma ajuta sa imi fac liste de dimineata cu tot ce am de facut si sa le pun pe dulap de exemplu, astfel ma simt mai vinovata cand vad ca nu am facut tot ce mi-am propus. De asemenea pune-ti si un anumit numar de ore, ia pauze mai dese, dar nu asa lungi, cat sa mananci o "ciocolatica " laughing. Ce retii mai greu poti sa iti pui tot asa prin camera, scrii pe foi, faci tabele, etc. Sa aiba aspect placut, pentru ca asta te va stimula si vei putea retine si cu ajutorul memoriei vizuale, care la adolescenti este bine dezvoltata, dar scurta.
Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai alte intrebri, poti sa mai spui, sunt dispusa sa ajut. Funda? big grin