| Christian1 a întrebat:

Am cumparat anul trecut un matiz(facand doar contract de vanzare-cumparare ca cel care mi-a vandut masina, m-a lasat sa merg pe numele lui.Doresc sa inmatriculez masina acum.Trebuie sa-l contactez pe cel care mi-a vandut masina, ca sa o pot face pe numele meu? Sau pot si fara el?
Tin sa mentionez ca nu am mai platit asigurarea la ea, sau ITP-ul ca nu am condus-o.
Multumesc! Dau FUnda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai primit de la el adeverinta de la ANAF, in care sa fie specificat cand s-a facut inmatricularea si daca a obtinut restituirea taxei de prima inmatriculare/de poluare, valabila in 2007-2011, atunci nu mai ai nevoie de el. Daca nu ai primit-o atunci trebuie sa ti-o dea, este obligatorie la inmatriculare.
Restul trebuie sa le faci tu: ITP (daca nu mai este valabila), RCA pe numele tau, plata numerelor de inmatriculare, impozitul pana la sfarsitul anului (daca nu este platit), rovinieta.

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Trebuie sa-l contactezi, sa radieze masina, de pe numelelui.iti poate face act de mandatant, daca nu vrea sa umble cu actele, ca tu sa faci toate actele singur.acest act se face la notar.

| viotedy a răspuns:

Trebuie,ca sa stampileze fisa fiscala la primarie.Ii faci asigurare atunci, oricum nu ti-o inmatriculeaza fara.Si RAR.