| SebiSebbi a întrebat:

Vreau să știu și eu cam ce trebuie să învăț ca să intru la facultatea de artă, la secțiunea grafică.
Ce tehnici ar trebui să știu, cât de greu e de intrat etc.
V-as fi recunoscător pentru orice informație
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Sa stapanesti desenul in creion, in penita cu tus, cu acuarela, sa stii sa faci gravura in tehnica aquatinta si aquaforte, cunostinte pe care le capeti doar de la un profesor dandu-ti meditatii in grafica. Gravura nu o poti invata singur, iti trebuie profesor, caci in acest tip de desen se prelucreaza cu acid, imprimari cu culori tipografice. Cauta un profesor de la un liceu de arta sa poti da la specializarea grafica.

Bafta!

| SebiSebbi explică (pentru MihaelaDart):

Se dau 3 sau 2 probe din câte știu.și la toate poți să alegi cu ce desenezi (creion, cărbune etc) plus un dosar cu desene
făcute de tine..nu ajunge să știu să desenez doar in creion de exemplu (și restul să le învăț pe parcurs)?
și încă o întrebare dacă nu te superi
Ești/ai fost la facultatea de grafică?

| MihaelaDart a răspuns (pentru SebiSebbi):

Eu ti-am spus in general cam ce se cere la facultatea de grafica. Eu am absolvit facultatea de Arte Plastice si Decorative incluzand in specialitatea mea grafica-pictura-ceramica si mozaic. Inainte sa dau la facultate eram la liceul de arta specializarea grafica. Cand am dat licenta la facultate am optat pe grafica-gravura.

| SebiSebbi explică (pentru MihaelaDart):

Aha...și bănuiesc că se poate să iei admiterea doar dacă știi să desenezi numai în creion
Știi cumva cam ce se punctează la desene, la ce ar trebui să fii foarte atent când faci desenul? (de exemplu: umbrele să fie corecte, liniile să fie cât mai bine trase sau să se folosească un anumit stil/tehnica)

| MihaelaDart a răspuns (pentru SebiSebbi):

La admitere se da ori in creion ori carbune, cat si culoare. Trebuie sa ai o mapa de lucrari. Trebuie sa te interesezi la secretariatul facultatii ce probe se dau sa stii din timp la ce sa te pregatesti atat practic cat si oral.

| SebiSebbi explică (pentru MihaelaDart):

Ai cumva Facebook, Instagram, WhatsApp sau orice altceva unde sa putem vorbi.e destul de greu aici (îți zic eu numele/Nr de telefon ca să nu le publici tu)
Oricum apreciez foarte mult că mi.ai răspuns

6 răspunsuri:
| IugaDani a răspuns:

1. Tre sa stii sa desenezi un portret
2. Sa ai un portofliu bunicel in diferite tehnici de la carbune, digital, tusuri etc.
3. Nu-i chair asa greu dar trebuie sa te apuci de lucru