| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa pun o întrebare foarte interesanta celor pasionați de istorie.
Celtii nu erau și ei tot de origine tracică, având în vedere faptul ca multe obiceiuri erau asemănătoare tracilor și aveau aproape aceeași infatisare cu ei? Eu consider ca celtii erau înrudiți cu dacii și cu tracii.Romanii erau traci și practic au purtat războaie fraticide cu celtii și cu dacii.Voi ce credeți?

1 răspuns:
| ALGator a răspuns:

Aceste păreri nu sunt împărtășite de istoricii profesioniști. Fii convins că aceștia au tot ce le trebuie și au parcurs tomuri întregi.
Celții și romanii au trecut prin teritoriile trace și nu invers.
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Protocronism