| StrongHeart a întrebat:

Pasionati de istorie pe aici? Ce carte despre daci,traci,despre viata lor de zi cu zi si despre razboaiele cu romanii recomandati? Sa contina informatii admise de istorici consacrati, nu presupuneri si speculatii.
Si inca o intrebare.De unde credeti ca au venit tracii in Europa?
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| RKBlue a răspuns:

Dacii nu au existat.Simple as that.
Niste conducatori au unit niste triburi care nu voiau sa se uneasca.
Nu aveau o cultura puternica, nu au lasat nimic in urma, in afara de 5 bete si 3 caramizi.
Pana si romanii au lasat ceva...
Da, daca consideri diferitele populatii din aceasta zona ca fiind daci, unindui sub aceeasi umbrela, nu e neaparat o problema.
Oricum, nu vei gasi vreo carte despre daci sau traci, care sa nu fie scrisa de vreun dacopat.
"Tracii sunt o populatie indo-europeana, de origine necunoascuta, care probabil au venit cam in secolul XII i.H. prin Anatolia. Prima lor mentionare este in poemele homerice, scrise in secolul IX i.H. Probabil au ajuns in Europa in secolele VII-VI i.H, fiind mentionati pentru prima oara in secolul V i.H."