| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, TPU-natiune! Nu radeti de mine, dar sunt aproape sa fiu o pictorita avansata la cursuri, si inca nu stiu ce pot folosi pentru culoarea pielii. Daca suna prostesc, va rog nu raspundeti sau iesiti. Dar e urgent, pentru ca am nevoie pentru un tablou. Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Culoarea pielii, alb-ocru si vermilion.
vermilionul se pune in cantitate f mica. Pana sa pui pe panza, incearca sa testezi culoarea pe o foaie alba. Ocrul se pune jumate, mai mult alb si un strop de vermilion, astfel iese culoarea pielii.

| karmenţelină a răspuns:

Nu mai trebuie. Am aflat a ca este vorba despre un portocaliu usor rosiatic amestecat cu alb. Nu mai e necesar. Insa multumesc celor care s-au interesat sa imi dea un raspuns! :*

| anonim_4396 explică (pentru karmenţelină):

Cu ce pictezi? ulei, tempera, tus, var? pe ce? pe panza? scuze de multele intrebari, mi-ar placea si mie sa pictez dar oridecate ori ma pun sa pictez ceva iasa un dezastru natural.Cu desenatul mai merge...

| karmenţelină a răspuns (pentru anonim_4396):

Pictez pe un fel de panza groasa, cu tempera.

| anonim_4396 explică (pentru karmenţelină):

E mai bun ca uleiul? panza e panza normala sau tratata cu ceva?

| karmenţelină a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Si uleiul e mai greu de manevrat. Insa, daca esti incepator, incearca sa o faci pe hartie usor cartonata da usor de indoit, si un sevalet, si poti incepe mai repede sa te prinzi.

| karmenţelină a răspuns (pentru anonim_4396):

P.S. Cel mai des folosesc hartie cartonata usor de indoit, deoarece e foarte usor de folosit. Panza am folosit-o doar de doua ori. [inclusiv acest tablou]

| anonim_4396 explică (pentru karmenţelină):

Multan' de detalii.Succes in ceea ce faci.big grin