| andreeeeeaaaaadd a întrebat:

Stie cineva cu ce se fac umbrele, de exemplu daca desenez un portret si vreau sa ii fac niste umbre pe gat sau intr-un anumit loc. am incercat sa fac cu creionul dar nu imi ies prea bine, si sunt sigura ca in mod normal umbrele nu se fac cu un simplu creion

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creioane cu grafit fin (foloseste B-uri). Trebuie sa stii sa hasurezi si sa intinzi hasura cu degetul unde e nevoie, folosesti radiera cand retusezi si dai forma umbrei.

| Peridava a răspuns:

Si, cu latul minei, nu cu virful.

| Vlad402 a răspuns:

Se fac cu creion de carbune