| Tabii. a întrebat:

Hola! Imi place sa desenez si trebuie sa fac umbre dar cu ce creion si cu ce sa intind creionul?

10 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Inafara de 3B... pana la 7B, mai poti incerca o tehnica: cu carbunele de umbre, se intinde foarte usor cu degetul. Se gaseste la orice librarie.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pentru desenat sunt bune creioanele cu mină B. Minele B sunt mine moi. De întins le întinzi cu degetul.

| Alexandra_1264 a răspuns:

Mazgaleste cu creionul, o foaie micuta, cam cat degetul tau cel mare, cu aceasta aplica forta de frecarehee heelaughing pe foaia pe care ai nevoie.este singurul mod care nu te face sa te murdaresti.
pup

| All3 a răspuns:

Intinde cu degetul... dar sa fie putin transpirat...winking

| Zodiac a răspuns:

Iti recomand un creion B4.este foarte bun pe hasura(sunt la liceu de arte)...de intins cu degetul; nu te feri sa te murdaresti.arta cere sacrificii...

Peace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hola! Cu un creion cu mina moale tip B3(parca asta are mina mai moale) întinzi cu degetul sau dacă nu vrei sa te murdărești cu un șervețel dar iese mai bine cu creionul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Secretul este ca intinsul cu degetul este la categoria manele! Ia niste grafica renascentista si vezi daca Michelangelo si-a bagat vreodata des'tul in desen. Copiaza cu smerenie un astfel de desen si vei simti ca ai cantat la violoncel. Daca vrei sa manevrezi o hasura deja facuta - nu sa o repari- poti folosi guma plastica- asta fura din cantitatea de grafit. Hasura inveti si daca deschizi ochii la gravuri - ia vezi Piranesi, Durer. Mai cauta-l si pe ESCHER pentru grafica. Iti urez mare distractie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand vreau sa iti spun ca am terminat o prestigioasa facultate de arte, in Germania. Unde ni se predase foarte multe lucruri(eu le iau ca pe niste ustensile), vreau sa iti spun ca dupa 3 ani de studiu, la un moment dat ni se zice, gata acum vreau sa uitati tot ce ati invatat, deoarece vreau sa simtiti arta, asta demonstreaza ca poti face cu orice, orice. big grin.Foarte bine( corect) ar fi sa utilizezi un creion B9 eu iti spun pe propria mea experienta ca se vede foarte frumos, cat despre firma, iti recomand Staedler. big grin Succes

| darkangel_2966 a răspuns:

Pai in primul rand iti trebuie un creion cu un varf moale iti recomand creioanele B de preferat B8 sau B9 apoi tine minte nu trebuie sa apesi prea tare pe creion si trebuie sa il ti intr-o parte astfel nu risit sa lasi urme apasate cu varful, il intinzi cu un servetel fara sa apesi prea tare dar ai grija oricum sa dai cu creionul cat de cat uniform cu servetelul in mare parte doar corectezi nu intinzi foarte mult, mult succes la desenat si mie imi place si nu te descuraja daca pentru inceput nu iti iese perfect o sa avansezi repede daca ai rabdare.

| portretecomanda a răspuns:

Vad ca ai primit destule raspunsuri, dar sfatul meu e sa intinzi cu un servetzel mai moale. daca intinzi cu degetul, risti sa lasi urme de amprente