| PaTTy_3342 a întrebat:

Stiu ca o sa va para o porcarie dar chiar am nevoie de ajutor, va rog mult de tot!
Scriu o carte. Este ceva gen twilight cu vampiri, doar ca... nu seamana delochee hee. Si avem ( o scriu cu o prietena) nevoie urgenta de un nume. Prima optiune a fost winter of frozen dreams dar apoi am descoperit ca exista...
Alte idei? Va rog mult love struck

Răspuns Câştigător
| cristime a răspuns:

The red winter.

12 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

The Fangs of Winter

HepHap
| HepHap a răspuns:

Sa scrii o carte intreaga si sa apelezi la altii sa-i dea un titlu. Ce trist sad

| nodeerskulls a răspuns:

Titlul ar trebui sa aiba legatura cu cartea in sine. daca nu ai destula cultura generala incat sa pui un titlu care ori sa faca aluzie la actiune, ori sa fie direct legat de ea, atunci nu cred cai ai destula cultura sa scrii o carte.

| patty32 a răspuns:

@ Patty.
Sa stii ca persoanele cu inclinatie artistica [in special scriitori, etc ], sunt mai destepte decat restul!
Nu, nu o zic deoarece si eu am inclinatie artistica, deci chiar este adevarat happy
Sa`ti explic:
Unchiul meu a fost acum mai mult de un an la un curs ...nu mai stiu cum se numea, dar s-a intors optimist [el care trecuse peste un divort, in urma careia a suferit si fetita lui, verisoara mea ]
M-a uimit, practic, de unde atata optimism?!
Cand el era.nu stiu, parea ca are un suflet gol, o privire asa, cam pierduta happy
Atunci cand l-am intrebat, mi-a dat un pliant sa citesc ceva despre emisfera dreapta si stanga.
Era foarte interesant, din pacate nu-l mai am, dar am gasit ceva pe net.
Deci, acum trec la subiect [si nu, nu e legat de intrebarea ta, ci de ce a zis marycherry, dar cred ca o sa ti se pare foarte interesant]
Buuun :
Persoanele fara inclinatie artistica gandesc doar cu emisfera stanga. NU, nu spun ca sunt prosti, doamne fereste, fiecare cu talentele lui laughing Doar ca ei gandesc foarte foarte logic, in schimb cei cu inclinatie artistica gandesc cu ambele emisfere.
Deoarece emisfera dreapta, cea care se ocupa cu "artisticitatea " *. functioneaza doar la aceste persoane, mai talentate happy
ideea este ca la ceea ce a zis Marycherry, as vrea sa o contrazic : NU, Patty [ahh, ca mine love struck ], are cultura generala, si pe langa asta si creativitate happy
Daca ea a vrut o ideea ca sa nu mediteze foarte mult, asta e alta chestie happy
Crezi ca daca nu ar fi pus intrebarea nu gaseau ea si prietena ei talentata un titlu?!
Hai sa fim seriosi laughing
In fine, uite inca ceva despre emisfera dreapta a creierului big grin
Caracteristicile persoanei care are emisfera dreapta mai dezvoltata:

- este increzatoare in fortele sale;
- ii plac filosofia si chiar religia;
- este creativa;
- romantica si visatoare;
- poate intelege limbajul non-verbal;
- intuitia functioneaza la maximum;
- se gandeste mereu la prezent si viitor.
Nu ti-am raspuns la intrebare deoarece, am vazut ca a raspuns cineva cu titlul, deci ar fi prea tarziu laughing
Dar chiar cred ca am zis ceva interesant happy
kisses :*

| PaTTy_3342 explică:

Pai... este despre o fata, Leah. Care are cosmaruri nu stiu ce in care el vine si o omoara. Dupaia se intalnesc, si el o invita in oras( vroia sa se apropie de ea doar ca sa o,, manance") Leah statea la verisoara ei, April, care avea viziuni ciudate, si ii spune sa nu se duca pentru ca o vede moarta in bratele lui. Leah hotaraste sa se duca, avand in vedere ca nu a mai avut cosmaruri de cand l-a cunoscut. Cand era cat pe ce sa o manance el e cuprins de remuscari si bla bla, ea fuge si in magazinu de antichitati al lu April gaseste o carte care o ajuta sa-si dea seama ce e tipul ala pe care il Robert( si nu, nu ne-am luat dupa Robert Pattinson, pentru ca il uram!). Se duce la el, dar el nici nu vrea sa o vada pentru ca nu stie daca se poate abtine bla bla si mai multe nu va zic ca dupa aia nu o sa o mai cititi laughing

| PaTTy_3342 explică:

Puteai si tu in loc de cultura sa spui imaginatie, inspiratie, etc. totusi nu cred ca sunt analfabeta sau,, neculturalizata" cum insinuezi tu acolo.

| RenataG a răspuns:

Ce zici de... o eternitate e prea putin

| PeAcE a răspuns:

Hmmm...pai ar trebui sa stim mai bine despre ce sete vorba in acea carte ca sa te ajutam mai bine. Daca e sa o postati pe net, sa-mi trimiti si mie un link, te rog mult.Sunt foarte curioasa.

Cat despre nume, daca vreti ceva cu iarna a-tiputea alege
One surprize in this winter(sper ca nu prea lung) sau
A vampire love of winterbatting eyelashes

Sper sa va placa si succes la scris

| ruxandraf a răspuns:

Pai ideea cu frozen... mi se pare ft buna. Incearca ceva gen Winter Nightmare sau ceva care sa aduca ideea de alb cu rosu... Martisor laughinglaughing [pe bune, poate poti folosi ideea asta cu un martisor] succes cu cartea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce spui de ''Iarna calduroasa '' sau ''Zapada cu sange''? Nu-ti ajung? Ce zici de ''Sange de vampir '' sau ''Gheata din vine "sau ''Vise spulberate de albul zapezii''.

| Catta a răspuns:

Ce spui de : " The Revenge of Vampires"?

| Aliinas a răspuns:

Blood pure girl
sau frozen mind sau poate
blood heat clouded mind. sper ca te-au ajutata si poate vreo fundhalove struck