| OXxana a întrebat:

Sunt studenta la UNEFS al facultatea de educatie fizica si sport. Dupa ce termin cei 3 ani de licenta la cate cls pot preda? As dor sa predau la liceu trebuie master pentru acest lucru? Si daca da ce specializare de la master este tot din cadrul facultati?

4 răspunsuri:
| Kinda a răspuns:

Domeniul fundamental: ŞTIINŢA SPORTULUI ŞI EDUCAŢIEI FIZICE
1. Domeniul: EDUCAŢIE FIZICĂ ŞI SPORT
Specializarea: EDUCAŢIE FIZICĂ ŞI SPORTIVĂ:
Forma de învăţământ: IF
Durata studiilor: 3 ANI
Specializarea: SPORT ŞI PERFORMANŢĂ MOTRICĂ
Forma de învăţământ: IF
Durata studiilor: 3 ANI
Specializarea: EDUCAŢIE FIZICĂ ŞI SPORTIVĂ:
Forma de învăţământ: IFR
Durata studiilor: 3 ANI
2. Domeniul: KINETOTERAPIE
Specializarea: KINETOTERAPIE ŞI MOTRICITATE SPECIALĂ
Forma de învăţământ IF
Durata studiilor: 3 ANI

MASTERAT
Domeniul fundamental: ȘTIINȚA SPORTULUI ȘI EDUCAȚIEI FIZICE
Specializarea: EDUCAŢIE FIZICĂ ŞI SPORT ŞCOLAR
Forma de învăţământ: IF
Durata studiilor: 2 ANI
Specializarea: PERFORMANŢĂ ÎN SPORT
Forma de învăţământ: IF
Durata studiilor: 2 ANI
Specializarea: KINETOTERAPIE-RECUPERARE ŞI REEDUCARE MOTRICĂ
Forma de învăţământ: IF
Durata studiilor: 2 ANI

| cyupaku a răspuns:

Fa master la kineto

| corolav a răspuns:

Dați - mi voie să vă spun că sistemul actual de trei ani licență plus alți doi de așa - zis masterat este o tîmpenie.
La vremea mea ( în urmă vreo 50 de ani) facultatea însemna CINCI ani, mari și lați.
Doar la medicină se făceau șase ani.
Fiica mea, care a terminat în urmă cu 26 de ani a făcut CINCI ani și abia apoi un masterat de DOI ani.
Între anii 1946 - 1970 exista, la facultățile cu profil pedagogic, un așa - zis I.P. 3( Institut pedagogic de 3 ani) cu care orice absolvent avea dreptul să predea în învățămînt.
Dintre profesorii cu această diplomă, cei care doreau, își puteau completa studiile ( cele de 5 ani din secțiile de Pedagogie ale universităților) prin cursuri de 3 ani la secțiile F.F. ale respectivelor universități.
Și atunci, dar și acum, posturile de profesori în învățămîntul liceal nu pot fi acordate, prin repartiție, unor simpli absolvenți de facultate de Pedagogie.
Se impune să ai definitivatul, apoi cel puțin gradul I și apoi, în cel mai fericit caz, să te prezinți la un examen de titularizare pentru acel post din liceu, dacă el este considerat vacant și dat la concurs spre titularizare.
Iar la concurs...
Ei bine, la concurs, cel mai adesea postul e „vîndut" înainte de a se susține concursul.
Așa că, vezi cam cum stau treburile.
Să ai sănătate și noroc în viață!

| Catamce a răspuns (pentru Kinda):

Buna ziua! Daca termin kineto la UEFS pot sa predau in scoli? Daca nu ce alte studii trebuie sa fac?