| oMycutzzaVrajitoare a întrebat:

Buna Imi puteti da exemple de orase din Romania care s-au format in antichitate; evul mediu; in epoca moderna si contemporana.
Multumesc anticipat
(fundita)

Răspuns Câştigător
| reirei1999 a răspuns:

Nu stiu decat:
Histria-disparuta din cauza zonei mlastinoase in care era, aparuta in secolul V i.Hr.
Tomis- actoala Constanta, aparuta in secolul III i.Hr.
Callatis- actuala Mangalia, aparuta in secolul II i.Hr.
Sarmisegetusa/Sarmizegetusa- capitala Daciei, aparuta acum 2000 de ani
Despre urmatoarele stiu doar numele:
Apulum- Alba Iulia
Napoca- Cluj Napoca
Dierna- Orsova
Ampelum-Zlatna
Aegisus-Tulcea
Noviodinn-Cisnicea(nu-s prea sigur de actuala denumire)
Orase mediecale: ( secolul 12)- Sibiu, Brasov, Sighisoara, Bistrita, Mediasi.
(secolul 13)-Timisoara, Arad, Oradea.
(secolul 14)- (orase targuri)=>Targul Frumos, Targul Neamt si Iasi.
(intre secolele15 si 17)- Suceava, Botosani, Bucurest, Craiova, Galati, Braila
orase din perioada moderna(secolele 18 si 19): Petrosani, Lupeni, Motru, Rovinari, Resita, Calarasi, Alexandria.
Orase din perioada contemporana si moderna(secolele 20 si 21): Podu Iloaie, Dolhasca, Euforie N si S, Liteni, Sinaia, Busteni, Azuga.
Sper ca aceste informatii iti vor fi de folos!

3 răspunsuri:
| fane99 a răspuns:

Brasov