| gaby140 a întrebat:

A fost mașina de poliție în localitate cu radar și aveam 70 dar nu m-au oprit. Oare îmi trimit amenda acasă?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil nu. Nu prea se practica trimisul acasa. Te opreau daca aveau de oprit

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru suntserios):

Daca depasesti numai cu cativa kilometri, nu te opresc. Nu esti considerat un pericol atat de mare incat sa fi oprit.

| suntserios a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Cand stau cu radarul undeva si au de oprit te opresc daca ai 11 km in plus sau 110 km in plus. Eu inca nu am auzit pe cineva sa primeasca amenda acasa pentru viteza. Inca astept sa ma contrazica cineva cu dovezi, adica poza si procesul verbal.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru suntserios):

De ce sa iti trimitem asa ceva? laughing
Un prieten de al tatalui meu a fost oprit odata pentru viteza FOARTE mare, si nu i-au facut nimic pe moment. Abia peste cateva luni a venit ordin judecatoresc acasa si l-au luat la proces.

A scapat happy

| suntserios a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Ca sunt curios sa vad o dovada a unei amenzi de viteza primite acasa.

Cat despre prietenul tau suna a minciuna. Depasirea vitezei e contraventie, nu vad de ce l ar die chemat la proces pentru asta la fel cum nu vad de ce nu l au amendat pe loc.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca nu era de amenda. A depasit viteza legala cu vreo 60 de kilometri. Unde traiesc eu, la viteza asta se retrage rutiera si intra judecatoria.

| AdinaanidA a răspuns (pentru suntserios):

Nu-i problemă că nu mă crezi, poate au mai pățit și alții și or să scrie aici.
Depășirea vitezei legale cu mai mult de 30 km/h e infracțiune nu mai e contravenție, după câte știu eu.

| suntserios a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Pai prietene, noi vorbim de legislatia din Romania, de ce crezi tu ca ii pasa cuiva de legislatia din tara in care traiesti tu? Ce relevanta are in discutie? Niciuna iti zic eu.

| suntserios a răspuns (pentru AdinaanidA):

Poti sa ma contrazici usor, pui poza in cauza.
Stii foarte prost codul rutier. Ma mir cum ai permis. Nici nu faci diferenta intre contraventie si infractiune.

Hai sa iti povestesc eu. Depasirea vitezei legale nu este o infractiune. Infractiune este acea incalcare a legii care intra sub incidenta penala. Depasirea vitezei nu intra.

Daca depasesti viteza cu pana in 50km/h primesti puncte de amenda si puncte de penalizare. Daca depasesti cu mai mult de 50km/h viteza primesti punctea amenda si un permis suspendat.

Probabil nici nu ai permis si ai spus o poveste din burta, ca din codul rutier nu e. Asa ca permite mi in continuare sa cred ca dezinformezi grav.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru suntserios):

1. Intr-adevar nu am permis. In Iulie dau.
2. Povestea nu e din burta, nu prea are rost insa sa ma contrazic cu oameni ca tine.
3. Nu traiesc in Romania. Greseala mea a fost ca am asumat faptul ca este acelasi cod rutier aici. Se pare ca nu e. Imi pare rau ca am "dezinformat" asa de grav happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdinaanidA):

laughing)))) Dacă la 30km/h peste limită e infracțiune, băiatul ăla, pe care l-au prins cu 260 și ceva, ce pățește, pușcărie pe viață?laughing)

Nu știu de ce, dar cred că n-ai permis. big grin

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Posibil. Insa daca au incercat sa te opreasca si tu ai scapat, o sa ai mai multe problema decat o simpla amenda la domiciliu.

| asdf2kpower a răspuns:

Amenda acasă se trimite prin vest, unde ăia nu mai stau cu mașina de poliție la radar, te iau direct de pe camere (cum e cu rovinieta la noi).

| AdinaanidA a răspuns:

Cel mai probabil da. Am primit acum 2 săptămâni prin poștă amendă 500 lei de la un radar plasat în Snagov, pentru viteză în localitate 68 km/h. Amendă însoțită de inregistrarea radarului și fotografie.

| suntserios a răspuns (pentru AdinaanidA):

Ce treaba... ar fi misto sa pui o poza aici cu poza sa te credem si noi ca nu prea le leaga raspunsul tau cu realitatea.

| NiKu_NïKu_1998_r1lr a răspuns:

Dacă te-o prins radarul. cam da happy