| Batmanuel a întrebat:

Accident pe rosu, o masina a trecut pe rosu si a intrat in mine eu fiind pe bicicleta, in afara de o roata descentrata nu am patit nimic si am ales sa nu mergem la politie, intrebarile mele sunt:
- ce patea el daca mergeam la politie?
- cu ce ieseam eu in castig daca mergeam la politie?

8 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Patea bine mai ales daca apelai 112, ii facea si dosar penal; tu nu ieseai cu nimic in castig, ai facut o fapta buna

| TizZu15 a răspuns:

Puteai da vine pe el si aveai un avantaj asupra ta daca il dai in judecata.winking

| Braunion a răspuns:

Tu iti reparai bicicleta pe asigurarea lui si el isi pierdea carnetul 3 luni de zile. Problema e ca aveai nevoie de martori care sa fi vazut accidentul, care sa dea declaratii la politie. In caz contrar, el putea linistit sa declare ca a trecut pe verde iar tu cum probabil n-ai permis nici nu ai fi fost luat in seama.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Braunion):

Normal, in Romania biciclistii sunt niste, "incurca-lume", si smecherasii cu masini detin monopolul pe sosele. Bineinteles, asta numai in Romania, dar cu preponderenta in Oltenia. Bucuresti -partea aia.
Parerea mea @Batmanuel e urmatoarea: Foloseste bicicleta mai mult off -road. pentru ca in Romania ai sanse mari sa fii izbit de soferi.
Sa-ti explic si de ce. In general autoturismele sunt confectionate, sa prinda viteze mai mari de 100- 200 km /h. Dar bineinteles pentru Autostrazi! mai ales in tarile Dezvoltate precum Germania, Austria Marea Britanie.
In Romania insa, intre blocuri, detinatorii de masini.Mai ales cei sub 35-40 de ani, au imprsia ca au nevoie de moatoare puternice. De ce? Dintr-un singur motiv " SA SE DEA MARI". si bineinteles cum nu au autostrazi, se dau mari intre blocuri, in parcari sau pe strazile comunale si judetene.
Deci @Batmanuel, ai foarte mare grija de tine pe bicicleta. Respectivul care a intrat pe rosu, si multi alti soferi care folosesc masini puternice "sa le dea pedala" mai devreme sau mai tarziu pupa ei un stalp, un copac, un cap de pod.
Iti doresc multa sanatate si te felicit pentru ca folosesti bicicleta. Vezi tu ..la Unguri la Suedezi e plin de biciclete. La noi e plin de " soferi cu permis "winking

| sparky34 a răspuns:

Pai trebuia sa mergi la politie numaidecat. Ii lua lui carnetul si iti repara bicicleta, puteai sa ceri si daune.

| Batmanuel explică (pentru sparky34):

Ce daune sa cer in afara de o roata descentrata? costa 20 de lei...

| adycristache a răspuns:

1. I se suspenda permisul + amendă.
2. Nu prea ieşeai în câştig... Doar pierdere de timp (asta dacă şi-a cerut scuze şi a achitat manopera lucrării).

| Batmanuel explică:

Aveam martori, permis am, o roata descentrata m-ar costa 20 de lei deci nu prea ieseam in castig din chestia asta