| anonim_4396 a întrebat:

Zilele trecute era sa intre unul in mine cu masina, eu eram pe trecere, ce patea daca ma calca cu roata pe picior (cum era sa se intample) si pleca de la locul faptei? Care sunt consecintele pentru aceasta fapta?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de urmari, respectiv daca si cate zile de ingrijire primeai, putea fi doar contraventie sau si 2 infractiuni, respectiv vatamare corporala din culpa si parasirea locului accidentului, conform Codului penal, citez:
"ART. 338. Părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia
(1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către examinatorul autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulaţie, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
ART.196. Vătămarea corporală din culpă
  (1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o  persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în art. 194 alin. (1) săvârşită din culpă se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită ca urmare a  nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda."

| Bondarel99 a răspuns:

Un sfat nu numai pentru tine (nu stiu in ce circumstante s-a intamplat), ci pentru toti cei neatenti: Nu va mai aruncati pe trecere ca in piscina! Nu ai de unde sa stii daca o masina poate opri atunci cand vrei tu.

| andrey663 a răspuns (pentru Bondarel99):

Un sofer trebuie sa incetineasca atunci cand se apropie de o trecere de pietoni pana la o viteza care sa i permita sa opreasca masina daca eu am intentia sa traversez.Deci nu se pune problema ca eu sa pun piciorul pe trecere si el sa nu poata sa opreasca.Asta in teorie, ca in practica 90% din soferi nici nu stiu legislatie rutiera.

| ovidiu29asd a răspuns (pentru andrey663):

Ai perfecta dreptate, un șofer trebuie sa oprească la o trecere de pietoni dacă este pieton pe trecere, iar dacă îl lovește este vina șoferului și dpdv moral și legal, dar asta nu înseamnă că pietonul trebuie sa traverseze fara sa se asigure, cu căștile în urechi și scriind mesaje pe Facebook, pentru că după ce o sa fie cu creierii lipiți de asfalt, prea puțin o să mai conteze pentru el cat a fost de vinovat șoferul

| Bondarel99 a răspuns (pentru andrey663):

Pai vorbim in practica. E mai bine sa fii prudent decat sa te trezesti ca s-a intamplat cine stie ce...

| Felys a răspuns:

Ramanea un timp fara permis, primea si amenda si iti platea si tie spitalizarea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pățea ce trebuie să pățească,problema e că tu ai formulat întrebarea ca și cum îți doreai așa mult să o facă,așteptai un răspuns gen „îl dai în judecată și faci bani peste noapte",genul ăsta de persoane construiesc o societate de rahat,dacă tu ca pieton nu ești atent și greșești ai pretenția să fi înțeles,că doar ești pieton, fără să te mai gândești ce putea păți șoferul :
-posibil pe tine pe conștiința, pușcărie, etc
Dar cum face o mică greșeala(sau poate să nu fie greșeală, doar că era sigur...nu coanteaza, o greșeală fără să se întâmple ceva, gata frate, îl băgați tot în pușcărie, îmi e scârbă de așa persoane ce caută tâmpenii ca tine!

| ovidiu29asd a răspuns (pentru anonim_4396):

Exaccct, avem drepturi, dar responsabilități nu, trebuie să aibă alții pentru noi

| ovidiu29asd a răspuns:

Putea să existe varianta nefericita in care tu mureai, iar el plătea amenda, rămânea fara permis, făcea pușcărie pe viață, îl băgau zi de zi la camera de tortura, etc, te încălzea cu ceva de la 2 metri de sub pământ? Grija ta ar trebui sa fie sa traversezi mai atent, nu ce pedeapsa primește careva după ce da cu mașina peste tine pe trecere