| cristi202 a întrebat:

Am avut accident pe bicicletă, într-o intersecţie, pe trecere de pietoni marcată cu pistă pentru biciclişti. Eu aveam verde, cel cu mașina, verde de dreapta. S-a lăsat cu ruptură de ligament de claviculă.
Pentru că intersecţia e la 45 de grade, maşinile merg cu viteză când o iau la dreapta. Când am ajuns pe insulă, mergeau toţi ca nebunii pe verdele meu. Le-am făcut semn că e verde, unul, de pe banda a doua, a trecut mai departe, altul, tot pe aceeasi bandă, a frânat brusc vazând verdele. M-am asigurat că e verde și m-am băgat pe carosabil. L-am admonestat încetinind pe moment ca să îi arăt semaforul, era înca verde. Când am trecut de el, spre banda întâi, m-am speriat, s-a făcut roșu. Am mers totuși înainte. În fracţiunea următoare, am fost acroşat de mașină pe banda întâi.Trebuie să recunosc că în momentul în care m-a lovit era roșu.
Ăsta e "filmul" meu. Sunt sigur că e corect, pentru că am mai avut un accident similar în decembrie, dar pe verde plin și de atunci am fost foarte atent. În plus, şi cei doi șoferi implicaţi au recunoscut atunci. Plus că am experienţa, am la activ peste 400.000 de km de mers pe timp de aproape 35 de ani.
Salvarea a venit după 2 minute. Eram pe picioare când au venit. M-au băgat obligat-forţat în maşinā să mă verifice. Aşa că nu ştiu ce s-a întâmplat afară. După, a venit şi poliția. Tot ce am putut face, a fost să îmi leg bicicleta şi să urc din nou īn salvare. Poliţistul a venit la maşină şi mi-a zis să mă prezint la poliţie a doua zi. Asta a fost tot.
Intersecţia e supravegheată video. La fel a fost şi la accidentul similar avut înainte. Atunci a venit poliţia, a verificat camerele şi în 5 minute au avut răspunsul. Până să mă dezmeticesc de pe urma accidentului, s-a şi aflat cine a greşit. M-am întrebat de ce nu s-a întâmplat şi acum la fel. Răspunsul a venit de la tatăl soferului ce a dat peste mine, el a stat şi la spital cu mine să mă ducă apoi acasă. Cică politiştii tocmai ieşeau din tură, şi, ca să nu stea peste program, au lăsat pe ziua următoare. Neștiind la ce oră a fost accidentul, l-am crezut.
A doua zi la poliţie, am văzut filmul de pe camera. A fost cu totul altceva decât ce ştiu că a fost. Eu în acel film am păşit de pe insulă pe carosabil pe roşu. Deci clar vina a fost a mea.
Dar întrebarea mea e: dacă a fost aşa, de ce primul şofer a frânat și a recunoscut că era verde? Ăsta a fost primul meu dubiu.
Al doilea dubiu, şi acesta e clar: în declaraţii accidentul a fost in jurul orei 21.35, aşa a zis poliţistul că a fost. Poliţia a venit în 5 minute, maxim 10. Asta înseamnă cel târziu la 21.45. Deci puteau să verifice camerele si să spună rezultatul chiar atunci. Aveau timp, dacă ieseau din tură la 22. Spusa tatălui şoferului e clar că s-a potrivit ca nuca-n perete, că e o minciună crasă.
Al treilea dubiu e cu privire la amendă. Poliţistul a spus că trebuia să fiu amendat, dar că, fiind lovit, cu probleme, a renunţat la amendă. Ce e suspect e că s-a deschis dosar penal şi in cazul ăsta ştiu că eram obligat să plătesc, chiar dacă am fost şi vătămat, nu cred că ar risca un poliţist să nu o facă. Am mai auzit de cazuri care au fost vătămaţi şi au plătit şi amendă când fost deschis dosar fiind găsiti vinovaţi.
Al patrulea dubiu e bunătatea exagerată a tatălui şoferului. M-a dus acasă şi a scos din portofel bani de taxi, pentru a doua zi la poliţie şi nu cât ar fi fost, ci 100! În plus mi-a plătit pentru reparaţia bicicletei imediat si fără discuţii şi nu 30-40, cât i-am zis (centrarea roții lovite), ci 50. Mi-am zis atunci că ori dă banii peste el, de îi împrăştie aşa, ori e cum ştiu din experienţa de viaţa, e o bunătate care încearcă să camufleze ceva şi ce ştiu e că cu cât bunătatea afişată e mai mare, cu atât mai mârşavă e fapta ascunsă.
Deci, cred ca am avut parte de o înscenare, în care filmul cu accidentul a fost modificat.
Acum, întrebările mele sunt:
1) Unde pot afla ora apelului la 112 şi ora când a venit maşina poliţiei? S-a înregistrat venirea poliţiei? Dacă nu, măcar ora exactă a apelului vreau să o ştiu. Sau, măcar la cât iasă din tură polițiștii de la circulaţie.
2) Dacă am intrat pe verde pe carosabil, înseamnă că am avut verde, chiar daca la mijloc, între cele două benzi s-a facut roşu? Sau, că a dat pe roşu peste mine înseamnă că e vina mea totuşi?
3)Se poate modifica un film într-o asemenea situaţie sau e doar o idee SF a mea? În ziua de azi se poate modifica tehnic vorbind din câte ştiu eu, dar riscă cineva așa ceva?
4) Care e procedura cu privire la observarea filmului de pe camere? Trebuie să se facă pe loc sau se poate amâna, cum a fost în cazul meu?
5) Ce pot face ca să dovedesc ca am avut dreptate? Primul lucru mă gândesc să îl confrunt, după ce aflu ora sosirii poliției dupa ce voi fi sigur pe ce cred, pe tatăl băiatului cu minciuna sfruntată ce mi-a aruncat-o in faţă şi să încerc să rezolv pe cale amiabilă. Oare e OK să procedez aşa? Sau cum ar fi mai bine să fac ca să îmi fie cât mai uşor? Chestia e că eu am ramas cu 150 de lei primiţi, dar pentru că trei săptămâni nu pot face nimic, pierd mult mai mult, neputând lucra. Plus durerile de umăr şi incapacitatea de a mişca braţul. Şi de ce să fiu în pierdere dacă se poate rezolva cumva?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca s-a deschis dosar penal, indiferent ce calitatea ai avea, ai dreptul sa vezi toate probele de la dosar si poti solicita sa se administreze toate probele in apararea ta, daca ai fi considerat ca tu esti de vina. De asemenea, indiferent de calitate, poti sa-ti angajezi un avocat.
Cat despre inregistrarea video nu cred ca a fost modificata.

| cristi202 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!
Daca am dreptul sa vad toate probele de la dosar, atunci a mai aparut o problema. Politistul mi-a aratat filmul de pe telefonul sau. I l-am cerut, sa il am si eu pe telefonul meu, dar a spus ca nu poate sa mi-l dea tot din acelasi motiv, ca e proba la dosar. Chestia e ca, daca l-as avea, un specialist ar putea vedea daca a fost modificat sau nu. La cate am vazut si auzit in lumea asta nu m-ar mira sa fie modificat. Dar, fara dovezi, e doar o parere.
La cine trebuie sa apelez, sau unde trebuie sa fac solicitarea pentru a intra in posesia probelor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru cristi202):

Poti solicita proba de la organul de politie din care face parte politistul respectiv.

| cristi202 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

Bula
| Bula a răspuns:

Fiind implicat in accident, ai dreptul la o copie 1:1 a inregistrarilor RAW a evenimentului, de pe toate camerele pe care apari si pe durata de -+ 1 minut.
Cere copia inregistrarilor, impreuna cu atestare ca sunt identice cu originalale!
Cand ai inregistrarile, discuta cu un avocat si arata-i ce si cum s-a intamplat. El va spune daca ai castig de cauza sau nu.

| cristi202 explică (pentru Bula):

Multumesc!
Cui sa ii cer copia inregistrarilor? Eu am vorbit doar cu unul din politistii aflati la fata locului, atit. El a spus ca nu poate sa imi dea filmul, cand i l-am cerut pentru a il avea si eu pe telefonul meu (putea sa o faca de pe telefonul lui prin bluetooth), ca e proba la dosar. Si, daca s-a intimplat sa fie prelucrat, sigur politistul e implicat. Oricum, e inca o dovada a implicarii, odata ce nu a vrut sa imi dea filmul.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Poti sa te adresezi politiei in scris, duci cererea in 2 exemplare (pe exemplarul tau trebuie sa primesti numarul de inregistrare) si le ceri o copie pe DISC OPTIC (DVD), despre TOATE inregistrarile camerelor de supraveghere orientate spre zona accidentului + alte inregistrari ce le au, in format RAW (neconvertit).
Daca sunt si alte probe, le poti cere si pe acelea, in copie, impreuna cu restul materialelor din dosar.
Totodata, ar fi bine sa te uiti atent la fata locului dupa camere de supraveghere si sa ceri si de la ei cate o copie despre accident.

| cristi202 explică (pentru Bula):

OK, multumesc!

| darrio2007 a răspuns:

Nu reiese daca erai pe bicicleta sau daca erai pe langa ea.

| cristi202 explică (pentru darrio2007):

Asta mai putin conteaza, desi unii soferi, in necunostiinta de cauza, se iau de mine ca merg pe trecere pe bicicleta. Pentru ca in Timisoara e plin de piste de biciclisti, cele mai multe treceri de pietoni sunt marcate cu pista, regula e ca pe ele am voie pe bicicleta, chiar si pe spatiul destinat pietonilor, e considerat spatiu comun, stiu asta de la politistii care au venit la primul accident. (Daca nu aveam primul accident, nu as fi sesizat neregulile celui de acum.) Deci eu am fost cit se poate de in regula la faza asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristi202):

Da, eu stiam ca pe trecere trebuie sa mergi pe langa ea. La noi in oras nu sunt nici piste pentru biciclete pe trotuar darmite pe trecerea de pietoni. Nu pot sa iti spun mai multe. O zi bună!

| cristi202 explică (pentru darrio2007):

Am mers prin toata tara cu bicicleta, si asta e o trasatura specifica Timisoarei, caci aici biciclistii s-au luptat pentru drepturile lor, in celelalte orase nu e, de aceea inteleg de ce nu stii, si de ce alti soferi nu stiu acest lucru

| relian a răspuns:

Is lamurit.Pai daca ai vazut video si tu erai ala din film,ce vrei sa mai vezi? Al ce tea accidentat este cumva milionar,mare vedeta,sau politician mare scula,sau cine este?

Nu cred ca un om normal face accident apoi mituieste politia sa ce? Iti dai seama ca ar trebuie sa mituiasca f multi,nu doara pe aia ce au venit la fata locului.
Nu cred ca se implica nimeni in asa ceva,doar daca ar fi fost Johanis,ori mai stiu eu ce derbedeu de asta.

Prima masina a frinat pentru ca a putot s-o faca, ori are reflexe bune, alantu ce tea agatat, nu prea.
Daca eu merg cu masina si sare unu in fata trec peste el? Frinez daca am reflexe bune, il evit daca pot, chiar daca el se afla in fata mea si nu ar fi trebuie sa circule pe acolo.

Deci dubiile tale nu stiu cit de valabile is.Ca asa vrei tu s-a crezi, asta e alta poveste.
Alt dubiu, bunatatea soferului sau taiciasu.Pai ia gindeste de cineva ar lovi si ar omori pe cineva,chiar de nu este greseala lui,cum s-ar simti?
Ass si astia tear si pupa ca nu ai fost mai grav,de aia omu s-a oferit sa te ajute. politia la fel, ce sa te mai amendeze daca tu ai fost cel ranit.
Sa stii ca legea, poate multi nu stiu, dar sunt chestii lasate la atitudinea politistului, sa considere ala daca mai e sa iti dea si amenda.
Daca nu ai fi fost atent si sa zicem tiar fi stricat doara bicicleta fii sigur ca tiar fi tras amenda.
Chiar tu spui ca ai vazut filmu si ai pasit de pe trotuar sau unde erai pe asfalt pe rosu.
Esti bulversat pentru ca ai fost nitel panicat, in conditiile alea nu mai stii sigur ce ai vazut.
Am avut si eu o situatie de genul asta.Eram in masina cu inca cineva, mergeam asa cu nici 30 la ora, apare intersectia.Pe strada cealalta toate masinile stateau la semafor,eu am trecut,a venit in viteza o masina pe ultima banda si m-a lovit.

Crede-ma ca nici acum nu stiu sigur daca era verde la mine sau la ea,era o colorata.
A zis ca ea a trecut pe verde,eu am zis la fel laughing dar nu am fost sigur,pur si simplu mam bazat doara pe mamsinile ce asteptau la semafor pe strada ei.
Camera video n-a vazut nimiclaughing era indrepytata spre cer,probabil urmarea OZN-uri.
Politistu a zis fiecare sa isi repare masina,pentru ca na putut decide care si cum a trecut.
Plus aia d e la semafor sau dus,na stat nimeni pe loc,mai ales ca nu era nimeni vatamat.
Eu nici agitat nu am fost,sau speriat,dar nu stiu daca am trecut pe rosu ori pe verde,eu asa ci ca as fi trecut pe verde,pentru ca masinile de pe partea ei asteptau,plus ca urma galben la mine,apoi ar fi fost rosu.

Daca la tine ai vazut tu singur video si spui ca erai pe rosu,ce sa modifice aia,sau pentru cine,ori pentru ce? Cum zic de era mutu sau mai stiu eu Basescu si te lovea,da poate manarea aia ceva,sa-l faca scapat.

Exista un timp de cateva secunde intre verde si rosu,dar se intampla ca o masina care vine cu viteza maxima admisa,sa observe,ori sa se faca verde pentru el exact atunci cand el ajunge in intersectie,asa ca trece ca vintu,mai ales daca nu mai sunt si alte masini oprite,deci de are drumu liber,cum zic trece fluierind, legal,, cu viteza legala si te poate agata pe tine care erai deja pe rosu.

Eu merg pe ideea asta ca nu se complica nimeni pentru nimic, sa falsifice video, doar cum am zis daca era Putin laughing
E bun ca n-a fost mai grav.Dao la jalea de bicicleta, nu mai umbla cu bicicleta pe sosele.

| cristi202 explică (pentru relian):

Proba video e o proba sigura, pentru ca arata exact ce a fost. Falsifici proba, nu mai ai nevoie de alte argumente. Ea e singurul martor, si se presupune ca e impartial. Deci e singura mita ce ttrebuie sa o dai, la politistii de la fata locului, si te mai costa un specialist in prelucrare video, care nu are mare lucru de facut, la urma urmei, culoarea semaforului e intr-un film doar citiva pixeli, si fie schimbi culoarea intr-un interval de timp, fie decalezi cit ai nevoie acea portiune din film care arata culoarea. Crede-ma ca se fac in ziua de azi procesari mult mai complicate de catre amatori.
Unul din argumete e chiar patania ta. Chiar din experienta ta se deduce ce valoare are filmul accidentului.

Prima masina a frinat ca i-am facut semn catre semafor, a vazut verdele, si a inteles.

In ce priveste bunatatea soferului, am mai patit cu altii la fel, se purtyau extrem de frumos, de fie ma minunam ca mai exista si asemenea oameni, fie ma intrebam de ce, ca mai tirziu sa descopar motivul.

Interesant e ca nu te legi de dubiul principal ce il am, cu privire la minciuna tatalui soferului. Cum sa fii iesit chiar atunci, la 21.45, din tura? Daca chiar au iesit la 22, au avut timp un sfert de ora sa vada filmul. Asta mi se pare cel mai dubios. La celalalt accident, intr-un sfert de ora de cand au venit politistii s-a terminat totul. Cind a spus cel ce a verificat camerele ca e "verde cu verde", eram inca in starea de soc dupa accident, am crezut pe moment ca semafoarele erau defecte si aratau aceeasi culoare happy. Mai tirziu, cand m-am linistit, am inteles cum era de fapt.

Eu sunt sigur, pentru ca am ochiul format. Peste 30 de ani de mers pe bicicleta. Multe chestii nu trebuie sa le vad, le intuiesc, uneori nici nu trebuie sa vad semaforul, simt dupa reactiile soferilor cum e, dar ma uit pentru siguranta, alteori, daca intru in intersectie, si vien unul cu masina din spate, stiu fara sa vad ca semnalizeaza ca o va lua la dreapta, deci imi va intersecta calea, si atunci fie frinez, fie accelerez, in functie de distanta de la masina, si chestia asta m-a scos de la multe acrosari probabil, ca uneori soferii nu sunt atenti cand fac dreapta. Sau, pe o sosea aglomerata, daca trece un tir pe linga mine, stiu daca in spatele lui e o masina mica sau nu, deci nu e vorba de auz, cindva credeam ca le aud, dar nu e asa, e vorba de un alt simt, format in anii de pedalat. Mai mult, am facut sport de performanta, un sport rapid, voleiul, care m-a ajutat sa imi formez ochiul. Arareori gresesc cand e vorba de observat, chiar si la modul rapid. Da-mi sa vad o imagine de complexitate medie pentru doar o fractiune de secunda, si iti spun cu precizie pana la 7-8 elemente din ea.
Acum am fost indus in eroare de primul sofer, ca m-am oprit sa il admonestez, ceea ce mi-a captat atentia, dar, in mod normal, as fi avut grija maxima la prima banda, chiar de era verde. pentru mine

De ce sa o faca? E caz penal. Vatamare din culpa, plus accidentul. Se lasa cu inchisoare daca e vinovat. La 21 de ani, e o perspectiva urita sa ai cazier. Plus amenda, plus luarea permisului, cu posibilitatea de a da din nou examen dupa nu stiu cit timp. Daca tu ai avea o asemenea situatie, nu ai cocheta cu ideea mituirii, mai ales ca la noi tanti Mita isi face treaba foarte bine, coruptia fiind raspindita la orice nivel?

Da, e bine ca nu a fost mai grav.
Bicicleta nu o dau, niciunde si nicicui. Ce imi ceri tu e ca si cum i-ai zice lui Hagi sa se lase de fotbal, sa nu mai joace niciodata happy. Face parte din viata mea. E Amanta. Aproape la acelasi nivel cu sotia. I-am pus numele asta pentru ca sunt fie cu sotia, fie cu ea. happy

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Nu stiu daca i se facea dosar penal pentru atat, pana la urma tu nu ai fost atat de grav.
Iara un film masluit se poate demonstra ca este asa.Nu cred ca masluiesti un film si gata nu poate nimeni sa zica ca este fals.In sf nu stiu de o sa rezolvi ceva,asta pentru ca esti in RO unde oamenii is asa cum sunt.
Avocatii nu stiu de or sa se bage,aia daca cunbosc situatii,deja stiu ca nu or sa cistige si nu se baga.
Dar na tu poti sa incerci,este dreptul tau sa faci ce doresti. Uite de aia nu merg eu cu bicicleta in RO laughing pentru ca politia si toate structurile staului is corupti,pentru bani aia fac orice,o vind si pe masa.
Vina tu in america si incearca sa mituiesti un politist sa vezi ce patesti laughing de aia imi place america happy ori si femei,am vazut personal femei ce le oprea politia,pana sa ajunga ala la masina ei, ea se arenja, sia tras decolteu mai larg, politistu si-a dat seama si ia tras amenda mai mare decat de obicei laughing am ris de neam prapadit.
In RO la spitale, politie, avocati te duci sa spui ca nu ai fost.Ro este departe rau de civilizatie, inca.

Referitor la chestiile cu luarea permisului cu posibilitatea dea nu mai da or dea da iar de permis, mi se pare ceva aiurea.Nu este logic deloc.
Iei permisu cuiva ca ce anume? Cine i-a dat aluia permis? Deci tui dai permis,apoi vii sa ce? Sa spui ca ala nu stie sa conduca sau ce laughing
Daca ii suspenzi permisu ce se intampla? Nimic bun pentru nimeni.Ce pot face,este sa ii tragi amenzi f mari,asa ii linistesti,plus ca aduni bani la buget.
Cum am zis romanii si in genral europenii nu stiu sa faca bani,is batuti in cap rau de tot.
Deci nu iei permisu deloc,pentru ca luind permisu cuiva,de fapt reduci din buget,din banii ce merg la buget.
Ala daca nu mai are permis, mnu mai cumpara benzina corect? Nu mai cumpara cauciucuri, piese, reparatii etc, este un lant intreg, toate astea inseamna bani care sar stringe la buget.

Cu cit mai multi suspendati cu atit iti tai singur creanga de sub tine.
De aia americanii is americani si restul is cum is.Aici faci ce doreesti, atit timp cat ies bani la buget ia tata si fa daca asta e placerea ta.
Aici f rar, in cazuri superexceptionale sa ti se ia permisu.Plus ca nu mitui pe nimeni,mai ales daca e camera.

Ce sa zic,nu-i bine ce se intampla,pe viitor fii si tu mai atent,nu mai atentiona pe nimeni,ca dupa distras fiind se pot intampla alte chestii.E bun ca esti intreg,o sa treaca ce dureri zici ca ai.

Politistii nu iau ei filmu sa se uite, ei suna la aia ce se ocupa de camerele alea si spune sa vada la ora X ce s-a intamplat, aia da raspuns inapoi.Cel putin aici asa se procedeaza, nu politistu ce vine la fata locului se duce pe unde or fi serverele alora sa vada.

Nu pot sa zic ca esti tu de vina ori aia, trebuie cercetat, dar daca are cine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca nimănui nu-i pasa de bicicleta -_- oare ce s-a întâmplat.cu ia? pe unde a ajuns? unde este acum? Știați ca bicicleta poate fi cel mai loial și bun prieten adevărată?