| anonim_4396 a întrebat:

Am achizionat o masina ce nu a fost inmatriculata in Romania, am de la vechiul proprietar numerele rosii, dupa ce fac RAR-ul vreau sa merg la taxe si impozite sa o declar. Am nevoie de fiscal de la vechiul proprietar daca el nu a avut-o inmatriculata sau pot merge direct?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti direct.
De altfel, ar fi mai simplu sa scoți vânzătorul din schemă, sa faci un contract intre tine si neamt, daca e persoana fizica. Nu e nevoie decât de semnătura lui...

| Alecsandri a răspuns (pentru regis):

Mai trebuie sa trec pe la Anaf ceva sau dupa ce fac RAR pot merge direct la Taxe si Impozite?

| Alecsandri a răspuns (pentru regis):

Proprietarul din Italia e roman si cu el am facut actele.

| regis a răspuns (pentru Alecsandri):

Trebuie si la ANAF si la impozite. Nu contează ordinea.
Cu proprietarul roman in actele de Italia nu vad de ce ai merge la impozite. Pentru mașinile neinmatriculate in tara nu se datorează impozit, deci nu avea obligația sa o ia in evidenta. Si automat nici sa o scoată. Dar noa, exista si functionari cu exces de zel...

| AndreiNM777 a răspuns:

Daca apare in actele tale...adica daca ai un contract de vanzare cumparare cu el. cam da. ai nevoie de fiscal

| Jhony19 a răspuns:

Daca nu a fost înmatriculată în România, din câte știu eu nu îți mai trebuie fiscal

| Alecsandri a răspuns (pentru Jhony19):

Intre fiindca in momentul in care am facut actele de vanzare cumparare, la biroul unde am facut actele mi-a spus ca dupa ce fac RAR-ul vechiul proprietar sa mearga sa o declare si dupa sa o scoata si dupa pot eu sa o declar si mi se pare destut de complicat, iar sa merg cu vechiul proprietar...