| Anomim2025 a întrebat:

Am citit multe anunțuri cu vânzări la mașini.

De ce sunt așa de multe mașini Diesel la vânzare în comparație cu cele pe benzină?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca asta a fost trendul pana acum. Dieseluri cu consum mic. De acum se pine accent pe poluare asa ca incept sa dispara

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca motorina e mai ieftina si tine mai mult. Benzina e mai scumpa si tine putini km. Eu ma bucur ca vor sa elimine masinile pe motorina

| BrianSpilner a răspuns:

Mult mai ieftin, dieselu consuma putin in comparatie cu benzina, eu unul nu sunt de acord cu scoaterea lui, un Logan 1.4 benzina, consuma cam cat un Audi A4 1.9 diesel... sper ca in Romania sa mai tina motorina mult si bine

| suntserios a răspuns (pentru BrianSpilner):

Da loganul ala de 1.4 polueaza mai putin decat tdi ala de la vag.

| BrianSpilner a răspuns (pentru suntserios):

In Romania termocentralele si fabricile polueaza tot aerul

| suntserios a răspuns (pentru BrianSpilner):

Absolut nicio legatura cu raspunsul. Marile orase sunt poluate de la dieseluri cel mai mult iti zic eu, ca nu avem noi o industrie asa stralucita

| BrianSpilner a răspuns (pentru suntserios):

Bun, sa spunem ca sunt milioane de masini diesel numai in Romania, ce-o sa faca cu ele daca le interzic?

| suntserios a răspuns (pentru BrianSpilner):

Interzicerea se va face progresiv, odata la 2-3 ani cate 1 norma de poluare pana ajung toate la casat si lumea se invata si cumpara benzina, hibride si electric e

| BrianSpilner a răspuns (pentru suntserios):

Cine isi permite o masina electrica in Romania frate? laughing, daca se va face asa, crede-ma ca se vor reduce numarul de masini din tara, la jumatate.

| suntserios a răspuns (pentru BrianSpilner):

Ce bine ar fi. Nu se vor interzice maine, dar in 4-5 ani sigur vor incepe. E clar.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Cum sa polueze mai putin? Vrei sa spui ca un junghi pe benzina Euro 3 sau Euro 4 polueaza mai putin decat un Diesel Euro 6? Eu cred ca mai intai trebuie scoase Euro 3 si 4 si abia apoi scos Dieselul din orase. Asta daca tot ne intereseaza efectele masinilor asupra mediului. De pe sosea n-o sa-l scoata nimeni niciodata pentru ca toata economia planetei se invarte in jurul motorului Diesel.

| suntserios a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pai nu compara mere cu pere. Compara motoarele de aceeasi generatie.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Tot ce este sub Euro 5 oricum trebuie sa dispara, indiferent ca este motorina sau benzina. Ca emisii de CO2, nu uita ca benzinarele sunt net superioare. Asta fiind principalul gaz care atrage efectul de sera si incalzirea globala.

| BrianSpilner a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Motorul diesel de euro 5 si 6 vor ramane in functiune. Cel putin asa sper eu laughing

| suntserios a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu doar prin CO2 polueaza masinile. Exista particule mult mai novice pe care dieselul se emite in proportii mai mari.

Plus citeam, ca in intreaga viata, un diesel produce totusi mai mult CO2 prin procesul de productie a pieselor si motorinei

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Eu stiu treaba asta dar am vrut sa atrag atentia ca masinile pe benzina nu-s deloc mult mai sanatoase. Alternativa sunt masinile electrice. Apoi, toata industria, agricultura si transporturile din lumea asta pe Diesel functioneza : vapoare, transcontainere, TIR-uri, camioane, dube, locomotive, autobuze, stivuitoare, generatoare electrice, utilaje agricole si industriale, etc. Pe benzina mai merge doar drujba.

| DanielBogdan7 a răspuns:

Salut, deoarece masinile diesel usor, usor incep sa fie interzise in marile orase din cauza poluari aerului