| BlueR a întrebat:

Am cumparat o masina SH de la Ghita(exemplu).
Ghita nu era in tara sa-mi dea certificatul fiscal de la primarie(masina a fost inscrisa provizoriu).
Acum tot astept dupa el sa-mi dea fiscalul.

Pot inmatricula masina fara certificatul fiscal?
Ce motiv ar avea sa nu-mi dea fiscalul?

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Vezi ca, daca se aproba ultimele modificari in cod esti obligat in maxim 2 luni sa ai masina pe numele tau, altfel n-ai voie s-o mai conduci, iar GHITA e obligat in 5 zile sa declare ca a dat masina.amenzile is cat casa...

| AgathaRo a răspuns:

Nu poti fiindca tu va trebui sa ii faci impunerea fara urmarirea fiscala nu iti vei puta inscrie masina la fisc. Daca nu iti da fiscalul atunci sigur are restante. Daca ai facut contract CV cu el in 30 de zile se poate rezilia contractul si iti recuperezi "prejudiciul" O alta varianta este sa aiba un motor mare de mai mare de 2000cmc si sa nu fie inscris la fisc. Vezi daca pe talon figureaza Ghita ca proprietar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ghita" a revenit in tara? Poate nu are impozitele platite. Incearca sa-l scoti tu si astfel vei afla.

| BlueR explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu dau de el
pot sa scot eu fiscalul lui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueR):

Normal nu se da. Dar se mai intimpla daca le explici ca el e in strainatate iar tu nu poti inmatricula masina. Si cum nu vrei sa fii in ilegalitate, ii rogi... Incearca.

| Lamborghiniasx a răspuns:

Nu se poate asa ceva.
Citeste noua lege:
http://www.google.ro/......http?/url