| Catalion a întrebat:

Am demontat si curatat frana pe disc de la bicicleta cu spirt, pe urma am dat cu muck-of disk breake cleaner ca sa se curete si mai mult si tot scartaie foarte puternic cand pun frana, de ma injura lumea din jur. Trebuie sa dau cu vaselina sau ce? Pe langa asta, e normal sa se miste sau sa se indoaie putin discul cand pun frana?

3 răspunsuri:
| sir sanjei a răspuns:

Vaselina pe discuri, fata si spate si nu mai ai treaba.
Ideal e sa pui vaselina cuprata, aia rezista la temperaturi mai mari(aprox 800 de grade celsius).
Sa o intinzi bine pe disc si sa faci vreo 2 sau 3 franari usoare ca sa se uniformizeze.
Spor!

| BadMax a răspuns:

Este normal tot ce ti se intampla incearca cu putina vaselina dar daca nu o rezolvi ia-ti alta frana

| DOMNUOlandez a răspuns:

Doar cum sa unui cu vaselina ai înnebunit dacă ungi trebuie să schimbi discuri și plăcuțe de frână nu se mai franeaza
Dacă spui că ai sters și tot scârțâie sfatul meu este să le schimbi
Sau daca vrei scoate plăcuțele de frână ia detergent pentru vase cu apă caldă și lasă plăcuțele în jur de 10 minute apoi freacă lui puternic cu o perie cu burete așa faci și cu discul și la sfârșit Îl ștergi cu o cârpă uscată
Dar cel mai bun caz schimbă discul și a plăcuțelor de frână
Discul este normal să se miște puțin la frânare dar dacă se mișcă foarte mult trebuie schimbat
Funda