| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns.
Astazi tatal meu a fost plecat la Bacau si eu find singur acasa, m-am urcat in masina lui FIAT SCUDO COMBINATO ca sa o pornesc. Si cand am apasat ambreajul s-a auzit un zgomot urat si a ramas asa nu mai revenea in pozitia initiala. SI ma mai framanta un gand oare s-a stricat la mine sau la tatal meu. Mai mentionez ca tatal meu a fost la Roman saptamana trecuta cu masina incarcata.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A cedat ceva din mecanismul ambreajului. Nu e vina ta, dar daca pedala era sus cand te-ai urcat tu, iar acum a ramas la podea, da, la tine s-a stricat.
Majoritatea Fiat-urilor au ambreaj hidraulic, deci e exclus sa fie cablul rupt, desi nu sunt sigur ca e hidraulic la toate.
Un sfat personal ar fi sa lasi masina in pace, mai ales daca nu ai permis. Acelasi obicei il aveam si eu pe la 15 ani, pana intr-o dimineata, cand am infipt masina familiei (vopsita de doua luni) intr-un stalp.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cand am apasat se auzea un fel de scartaieala,
ca si cand doua suprefete metalice s-ar freca un de alta.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

In timpul cursei ambreajului se blocheaza foarte usor dar ajunge pana la podea si nu mai revine trebuie sa o trag cu mana.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca zici ca scartaie (cand e motorul pornit), inseamna ca e foarte uzat kitul ambreaj, si s-a defectat in mers. Da pedala in sus si las-o asa, o s-o repare taica-tu, ca sigur i-a mers rau si lui, la simptomele pe care le are masina.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina este oprita si in viteza.

| RB26DETT a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mda, si eu cand eram la 13 ani obisnuiam sa umblu la masina tatalui meu laughing am ridicat-o pe cric [nu stiu ce-a fost in capul meu] nu am pus cricul bine [era altfel cricul, era o bara verticala cu un brat, roteai de o manivela si se ridica bratul cu tot cu masina] si cand am lasat masina inapoi cricul s-a miscat si tot coborand am ras vopseaua de pe portiera laughing sau la 8 ani cand am bagat un bat in teava de esapament [avea un passat vechi atunci] laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RB26DETT):

Sistemul ala cu bara care intra in prag avea taica-miu la Skoda 1000MB, acum muuulti ani laughing
Bine ca erai 'mecanic' pe ascuns, eu din pacate eram si sofer, ca mecanica ma lasa sa fac laughing
Dupa incident, m-am simtit cumva dator fata masina (Dacie 1300 din '76), si o am si acum, in restaurare foarte lenta, am bagat pana la ora actuala in jur de 2000 lei, si nici macar n-am terminat tinichigeria laughing

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are cum sa fie din cauza ta, daca era in viteza si murea motorul putea sa porneasca iar, tu mucles si se va descurca el cand vine. Altfel te injura daca nu e o fire calma, de la atata mers si cine stie pe unde a bagat-o mai prinde si masina o boala.

| ciber a răspuns:

Probabil a cedat placa de presiune nu e vina ta