| skyrim2 a întrebat:

Am nevoie de un răspuns rapid pentru cine cunoaște, am cumpărat o masina pe numele meu din lipsa actului de identitate al tatălui meu, proprietarul a făcut contractul și a scos fiscalul la ea pe numele meu, eu am niște amenzi și as vrea sa o mut pe numele lui taicamiu, fostul proprietar mai poate sa scoată fiscalul iar dacă facem alt contract?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent la transcrierea dreptului de proprietate (inmatriculare pe numele cumparatorului) nu este nevoie de certificatul de atestare fiscala a vanzatorului. Cumparatorul va inscrie masina la compartimentul de impozite si taxe de la primarie si foloseste dovada de inscriere.
Asa fiind este nevoie doar de un alt contract de vanzare-cumparare pe care sa-l incheie tatal tau cu vanzatorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și ce treabă au amenzile?
Vânzătorul nu mai poate face nimic. Tu trebuie sa iei mașină pe numele tau acum. Daca vrei o poți vinde apoi către tatăl tau dar asta înseamnă să plătești amenzile.