| anonim_4396 a întrebat:

Am o mașină cu numere roșii, iar săptămâna viitoare sunt programat la Rar, iar după vreau sa o înmatriculez. Am verificat din întâmplare actele de circulație provizorie, iar 2 cifre sunt inversate, pot avea probleme la Rar/înmatriculare? S-a mai lovit cineva de asta?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La RAR/inmatriculare nu vei avea probleme. In schimb poți avea în trafic.

| Alecsandri a răspuns (pentru regis):

Îți va cere un polițist sa verifice seria de sașiu? Ce probleme ar putea exista?

| regis a răspuns (pentru Alecsandri):

Da, am patit cu niste colaboratori. Aveau doua microbuse identice, eu m-am ocupat de numerele roșii, le-am trimis pe curier, s-au dus fix asa, la RAR pentru omologare, pe drum unul din ei a fost oprit de rutiera si au verificat seria. Șoferii nu au fost atenți si au pus numerele fix invers, astfel ca ultimul caracter din VIN nu corespundea cu cel din autorizație. S-a lăsat cu dosar de cercetare penala, a durat câteva luni. Am dat si eu o declarație la politie, din cate stiu nu s-a mai ajuns la instanță, ca procuratura a dat NUP, fiind evident o eroare umana.

| Alecsandri a răspuns (pentru regis):

Și în situația asta ce sa fac acum? Sa ma duc sa scot alte numere roșii sau de poate modifica cererea de circulație provizorie?

| regis a răspuns (pentru Alecsandri):

Nu poți scoate altele. Si nici nu e firesc, nu e greșeală ta. Verifica polița RCA sa fie ok si păstrează in mașină copii după briefuri.
Eventual, poți merge la DRPCIV sa îți puna o stampila de corectare.
Una peste alta, in cazul tau nu e greșeala ta, dar noa, un polițist stupid te poate pune pe drumuri.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nici o legatura inmatricularea permanenta cu inmatricularea provizorie, asa ca o s-o poti inmatricula.

| OldSoul a răspuns:

La inmatriculare nu trebuie sa returnezi adeverinta de circulatie provizorie, si nici la rar nu ai nevoie de ea.
Deci nu vei avea nici o problema.
Poate doar in cazul in care esti oprit in trafic, sau esti implicat intr-un accident.

Verifica restul actelor (Traducerile in special) sa fie corecte, sa nu existe si acolo aceeasi greseala.

| Alecsandri a răspuns (pentru OldSoul):

Am verificat actele, sunt în regula. Ce probleme ar exista in trafic dacă nu sunt accidente?

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Nu cred ca e ok sa ai 2 cifre inversate, inseamna ca actele nu corespund cu numerele... Joia viitoare am si eu programare la RAR. Cred ca este o problema daca numerele nu se potrivesc si nu stiu ce solutie ar fi decat sa mergi la cei ce au facut actele de circulatie provizorii pentru ca probabil este greseala lor.

| AndreiNM777 a răspuns:

Daca cifrele sunt inversate pe actele provizorii nu e problema. daca cifrele sunt inversate pe actele de Germania atunci sunt probleme. seria de pe masina trebuie sa corespunda cu actele de Germania. atat ai nevoie la rar. actele pentru numere rosii nu sunt cerute.