| DiaSimona a întrebat:

Bună ziua!
Aș dori să mă ajutați cu niște informații.
De curând am cumpărat o mașină nouă pe numele meu, care nu este încă înmatriculată, are numere roșii.
Eu am C.I. cu adresa în satul natal, jud. Botoșani și doresc să o schimb pe Iași, orașul în care locuiesc de mai bine de 6 ani. Vreau ca mașina să o înmatriculez aici atunci când voi avea actele mașinii (deocamdată am doar o autorizație de circulație provizorie).
1. După schimbarea C.I., mașina va putea fi înmatriculată fără alte documente din orașul actual de domiciliu, respectiv Botoșani?
2. Este necesară schimbarea permisului de conducere după schimbarea C.I. cu domiciliul în alt județ?

Sper că m-am făcut înțeleasă!

Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inmatricularea masinii se poate face numai in judetul de domiciliu.
Daca vrei s-o faci in Iasi va trebui sa preschimbi cartea de identitate cu domiciliul in Iasi, nu este prea greu daca ai locuinta acolo sau te ia cineva in spatiu, poate proprietarul la care stai in chirie, daca este cazul. Daca faci asa nu te mai complici si nu trebuie sa te deplasezi in Botosani.

| DiaSimona explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc!
Mă va "lua" în spațiu persoana la care locuiesc acum.
Trebuie să schimb cumva și permisul de conducere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DiaSimona):

Nu este necesar, o sa-l preschimbi atunci cand expira valabilitatea administrativa, respectiv dupa 10 ani de la primire/preschimbare.

| DiaSimona explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc!