| WayhaughtK a întrebat:

Am o nedumerire. Totusi care e mai bun? Golf sau Astra? Ma re fer la modelele de la 2008 in sus. Tatal meu spune ca Golful este mai tare ca orice Opel, iar un prieten imi spune ca Astra este peste Golf. Nu mai stiu pe cine sa cred.
Eu prin "mai bun" ma refer la: motor, comfort, fiabilitae, duratibilitate, probleme motor, etc., la tot ce contine o masina.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Http://www.clubopel.com/......wtopic.php
Lectura placuta... Intr-adevar, baietii s-ar putea sa fie subiectivi, fiind forum Opel. Noi, astia cu Opel ne pisam pe VW-uri, iar daca ii intrebi pe aia cu VW, o sa iti spuna ca au cea mai buna masina :))
Vezi si reportajele lui Buhnici despre Astra si Golf. Le gasesti pe youtube.

| OldSoul a răspuns:

Sunt masini din aceeasi clasa, deci nu e mare diferenta intre ele.
Bani oricum bagi in ele.
Cel mai bine faci si tu un "test drive" cu ambele modele si alegi ce-ti place mai mult, apoi cauti pe internet care e cea mai buna motorizare de pe acel model si aia e.
Toti isi lauda marfa.

| Sofer a răspuns:

Fiecare om isi lauda masina ca vw e mai tare ca opel si ca opel e mai tare ca vw.
Opel Astra H sau Golf 5 sa 6. Nu ma atrage Opel. Vw golf 6 2.0 TDI 170 cp as alege.

| Pool77 a răspuns:

Mie-mi place mult mai mult Golf.
Chiar ma gandesc la prima masina un Golf 5. Momentan fac scoala pe un Golf 5, e absolut superb.