| tsintsar a întrebat:

Am o problema la Mercedes Vito 110cdi. pana seara a functionat bine, de dimineata cand am vrut s-o pornesc pe ecranul ceasului scrie error start. ma poate ajuta cineva, cum pot rezolva asta?

12 răspunsuri:
| EddiWeed a răspuns:

Sa vina un prieten care poate sa o puna pe calculator sa vada problema.pot fi mai multe cauze

| tsintsar explică (pentru EddiWeed):

Cum se poate pune pe calculator? adica prin ce metoda?

| EddiWeed a răspuns (pentru tsintsar):

Cineva are pe laptop un program de diagnoza auto(VAG COM) si conecteaza laptopu la masina ta printr'o mufa iti citeste toate erorile care le are masina.ca un fel de tester

| tsintsar explică (pentru EddiWeed):

Daca ar fi sa procur o mufa, de unde as puteao lua si cat ar costa? (in caz ca ai patit si cunosti)

| EddiWeed a răspuns (pentru tsintsar):

Pai orice masina fabricata dupa 90 este prevazuta cu mufa pentru tester(eu de ex. o am in spatele scrumierei la vw). doar trebuie sa chemi pe cineva cu un calculator sau tester care sa iti spuna exact problema.ca sa o duci la service cu platforma te costa enorm, mai ai o solutie:sa o duci remorcata la service daca nu gasesti pe cineva care sa iti citeasca eroarea

| tsintsar explică (pentru EddiWeed):

Din cate am inteles problema este ca nu citeste cheia, o arata ca o cheie straina. ca cica cu o alta cheie ar porni insa n-am a doua cheie. e vorba de chip-ul din cheie, trebuie schimbat ori n-am idee.

| EddiWeed a răspuns (pentru tsintsar):

Ahhh puteam sa jur ca asta este, posibil ca ai tinut cheia langa telefonul mobil care a afectat cipul.am patit si eu asa, imi pornea iar in 2 secunde se oprea instant.pe tester a aparut "engine start block by imobilizator", am sters eroarea si nu a mai facut probleme.nu prea ai ce sa faci decat sa scoti imobilizatoru dar e riscant sa ramai fara masina sau poti sa repari cipu.iti zic mai tarziu ce sfaturi am primit eu..ideea e sa scapi de eroarea aia care iti apare pe calculator sau tester

| EddiWeed a răspuns:

Cam ai 2 solutii daca este problema din cip:
-iti faci immo off(inchizi imobilizatorul)
-recodezi cheile
sau citeste aici ce sfaturi am primit eu la problema
http://forum.4tuning.ro/......lizer.html

| EddiWeed a răspuns:

Sau poate ca cipul din cheie se'a deplasat si nu mai sta la locul lui.pe viitor ai grija cu cheia sa nu o scapi sau sa o ti pe langa telefoane

| Danygabryel a răspuns:

Problema este de la cipul din cheie sigur